O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 21 i 22 sierpnia

Prognoza pogody

Przygotowana przez IMGW prognoza pogody wskazuje, że niedziela i poniedziałek będą ciepłe. Lokalnie wystąpią opady deszczu oraz burze. 

Jak informuje IMGW, nad Europą Zachodnią i Wschodnią będą dominować wyże. Pod wpływem niżów będzie Norwegia, Hiszpania, Środkowa Europa, Bałkany i południowo-wschodnia część kontynentu. Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie linii zbieżności. Na zachodzie zaznaczy się chłodny front atmosferyczny. Napływać będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, a na zachodzie za frontem napłynie chłodniejsze polarne morskie.

Szczegółowa prognoza pogody na niedzielę

W niedzielę od godz. 06.00 do godz. 20.00 synoptycy przewidują na zachodzie oraz miejscami na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu oraz burze. W czasie burz prognoza pogody przewiduje, że suma opadów w pasie od Warmii i Kujaw po Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie od 25 mm do 30 mm. Na zachodzie Dolnego Śląska i Opolszczyźnie również opady o charakterze ciągłym, prognozowana suma opadów do 15 mm - 20 mm. Temperatura maksymalna od 18 st. C w kotlinach górskich i 20 st. C na południowym zachodzie, na pozostałym obszarze od 21 st. C do 25 st. C, cieplej tylko na wschodzie i w centrum, od 27 st. C do 31 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, we wschodniej połowie kraju wschodni i północno-wschodni, na pozostałym obszarze północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy na wschodzie oraz północnym zachodzie prognoza pogody wskazuje, że zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Na północnym zachodzie miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotny deszcz, a początkowo też burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz od 15 mm do 20 mm. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie miejscami też opady o charakterze ciągłym, miejscami spadnie tutaj do 20-25 mm. Temperatura minimalna od 13 st. C, 14 st. C w kotlinach sudeckich i na zachodzie, około 16 st. C na wschodzie i na południu, do 18 st. C, 19 st. C nad morzem i w centrum. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz oraz wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

W Warszawie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz możliwe burze z gradem. Prognoza pogody wskazuje, że suma opadów w trakcie burz wyniesie do 25 mm. Temperatura maksymalna 28 st. C. Wiatr początkowo słaby, później też umiarkowany, z kierunków wschodnich. W trakcie burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

Prognoza pogody

Poniedziałek będzie pochmurny i deszczowy

W poniedziałek  w nocy na wschodzie oraz północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północnym zachodzie prognoza pogody przewiduje miejscowe wystąpienia mgły ograniczającej widzialność do 300 metrów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotny deszcz, a początkowo też burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz od 15 mm do 20 mm. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie miejscami też opady o charakterze ciągłym, miejscami spadnie tutaj do 20-25 mm. Temperatura minimalna od 13 st. C, 14 st. C w kotlinach sudeckich i na zachodzie, około 16 st. C na wschodzie i na południu, do 18 st. C, 19 st. C nad morzem i w centrum. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz oraz wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na wschodzie również z rozpogodzeniami. Miejscami przelotny deszcz oraz burze, najsłabsze opady na Pomorzu. 

Na pozostałym obszarze w czasie burz prognoza pogody wskazuje, że suma opadów wyniesie od 15 do 20 mm, tylko w Karpatach do 30 mm. Temperatura maksymalna na południowym zachodzie, zachodzie, na Pomorzu i nad morzem od 19 st. C do 22 st. C, na pozostałym obszarze od 24 st. C w centrum do 27 st. C, 28 st. C na wschodzie i południowym wschodzie. Chłodniej tylko w kotlinach sudeckich, od 15 st. C do 17 st. C. Wiatr będzie słaby, chwilami umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h.

W Warszawie w (od godz. 20.00 dnia 21.08 do godz. 20.00 dnia 22.08.2022) w nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz burze, zwłaszcza w pierwszej połowie nocy. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 10 mm. Temperatura minimalna 19 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W dzień prognoza pogody wskazuje, że zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu oraz możliwe burze. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna 28 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-wschodni, okresami wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Czytaj też: IMGW: Tegoroczny sierpień już bije rekordy gorąca

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023