Talk icon

Informacje

21-07-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

IMGW radzi, w jaki sposób możemy chronić się przed upałami 

IMGW

IMGW przygotował specjalny poradnik – vademecum, w jaki sposób chronić się przed przegrzaniem i odwodnieniem oraz jak postępować w czasie upału. 

Okazuje się, że unikać powinniśmy nie tylko słońca, ale także zbyt zimnych napojów i wysiłku fizycznego. Naukowcy podkreślają, że zwiększenie obciążenia cieplnego i rosnąca temperatura wnętrza ciała mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Poziom ryzyka wystąpienia poważnych zagrożeń dla zdrowia może być istotnie modyfikowany przez szereg czynników, które określają wrażliwość cieplną poszczególnych osób.

IMGW przygotował specjalny poradnik

"Ekspozycja na upalne środowisko termiczne stanowi silne obciążenie dla organizmu każdego człowieka. Zwiększenie obciążenia cieplnego i rosnąca temperatura wnętrza ciała mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Poziom ryzyka wystąpienia poważnych zagrożeń dla zdrowia może być istotnie modyfikowany przez szereg czynników, które określają wrażliwość cieplną poszczególnych osób" – stwierdzili specjaliści z IMGW.

W rezultacie powstał poradnik, który instytut udostępnił w czwartek w mediach społecznościowych. Zawiera on m.in. zalecenia jak chronić organizm przed przegrzaniem i odwodnieniem.

"Ograniczaj ekspozycję w terenie otwartym i unikaj bezpośredniej ekspozycji słonecznej - stosuj działania ochronne" – przekazał IMGW. 

IMGW

Vademecum zawiera szereg zaleceń 

Naukowcy dodali, że należy pić odpowiednie ilości płynów, schładzać się – chłodnymi, ale nie zimnymi (gdyż może to wywołać szok termiczny) – napojami lub kąpielą. Trzeba korzystać z klimatyzacji i wentylacji, ale należy unikać dużych różnic temperatury.

"Unikaj zbędnego wysiłku fizycznego" – podkreślili też specjaliści z IMGW.

W vademecum umieszczono również zalecenia dla tych, którzy przyjmują leki, suplementy diety i odżywki.

"Upewnij się, czy nie będą one dodatkowo obciążały organizmu w okresie upałów" – czytamy w vademecum na upały

"Zwłaszcza, jeśli przyjmujesz kilka leków jednocześnie, skonsultuj ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj leki w temperaturze poniżej 25 stopni lub zgodnie ze wskazaniem podanym na opakowaniu" – przekazano w poradniku. 

Czytaj też: IMGW informuje: Noc z czwartku na piątek będzie tropikalna

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023