Talk icon

Informacje

25-06-2021

Autor: Monika Faber

Hodowcy zwierząt futerkowych nie wpuszczą weterynarzy na fermy! Wszystkiemu winny Grzegorz Puda

Hodowcy zwierząt futerkowych

Jak wynika z informacji przekazanej przez związek Polski Przemysł Futrzarski, hodowcy zwierząt futerkowych nie będą wpuszczać na teren swoich gospodarstw urzędowych lekarzy weterynarii, którzy będą chcieli badać norki na obecność koronawirusa. Wszystko przez indolencję Grzegorza Pudy, który nie zrobił nic, by unormować sytuację prawną hodowców.

Hodowcy zwierząt futerkowych mówią „dość”

Najpierw Grzegorz Puda nie zgodził się na zmianę prawa, które dziś nakazuje ubój wszystkich zwierząt w stadzie, w którym choć jedna norka okazała się nosicielem koronawirusa. Minister nie unormował także kwestii rekompensat za likwidację zasiedlenia ferm, o co apelowali hodowcy. Finalnie szef resortu rolnictwa nie zgodził się także na dopuszczenie stosowania szczepionek, które mają chronić zwierzęta futerkowe przed zakażaniem, mimo że w innych krajach to rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje.zppf logo

Informujemy, że od dziś przestajemy wpuszczać na nasze gospodarstwa lekarzy weterynarii, którzy przybędą w celu pobierania próbek na obecność koronawirusa u naszych zwierząt – pisze związek Polski Przemysł Futrzarski. Uważamy, że ministerstwo posługuje się zbójeckimi metodami. Winnym zaistniałej sytuacji jest minister Grzegorz Puda. Mimo naszych usilnych apeli, od ponad pół roku nie zrobił nic. Nie zabezpieczył praw hodowców zwierząt, u których został wykryty wirus SARS COV- 2, oraz nie zgodził się na szczepienie zwierząt

– dodają hodowcy zwierząt futerkowych.

Hodowcy zwierząt futerkowych stawiają warunki

Hodowcy zapewniają, że dopuszczą lekarzy weterynarii do badania zwierząt w kierunku obecności koronawirusa, ale dopiero wówczas, gdy:


1. Minister Grzegorz Puda nie uwzględni zwierząt futerkowych w odpowiednich rozporządzeniach i aktach prawnych, co będzie skutkować przyznaniem rekompensat oraz odszkodowań, za ich sanitarny ubój, tak jak ma to miejsce w przypadku innych zwierząt gospodarskich i hodowlanych.

2. Minister zrezygnuje z uboju zdrowych zwierząt i wzorem innych państw wprowadzi możliwość objęcia gospodarstw kwarantanną.

Poniżej pełna treść listu: 

hodowcy zwierzat futerkowych list

swiatrolnika.info 2023