O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Hodowcy trzody chlewnej apelują do polityków o wsparcie

Hodowcy trzody chlewnej

Dobrostan zwierząt, zrównoważony rozwój i walka z ASF były głównymi tematami zjazdu PolPig, w którym udział wzięli hodowcy trzody chlewnej. 

Uczestnicy zjazdu zaapelowali o aktywność polityków, wspierającą polski sektor trzody chlewnej. Propozycję kluczowych elementów przesłali 25 sierpnia, a powstała cisza bardzo ich niepokoi. Pismo zawierało konkretne kierunki rozwoju sektora wraz z propozycjami zmian, które mogą nie tylko umocnić branżę, ale także zapewnić rozwój polskiego rolnictwa.

Podsumowanie corocznego zjazdu PolPig

W dniach 27 i 28 września odbył się coroczny zjazd pracodawców i producentów trzody chlewnej oraz ekspertów w zakresie hodowli i produkcji trzody. Spotkanie było okazją, by hodowcy trzody chlewnej podsumowali najważniejsze tendencje oraz nakreślili prognozy na przyszłość.

Wśród prezentacji, wykładów i rozmów kuluarowych przewijało się przekonanie o niezbędności działań w zakresie dobrostanu zwierząt i ochrony ich zdrowia prowadzącego do ograniczenia zużycia antybiotyków, zrównoważonego rozwoju oraz skutecznej walki z ASF

Zwłaszcza to ostatnie może pozwolić zmniejszyć straty w polskim sektorze wieprzowiny.  Jednak rozwoju polskiej produkcji trzody chlewnej i dążenia do zapewnienia samowystarczalności żywnościowej Polski nie będzie, bez zbudowania strategii wzmacniania producentów i przetwórców świń.

Hodowcy trzody chlewnej

Hodowcy trzody chlewnej zaniepokojeni brakiem reakcji

Hodowcy trzody chlewnej dzielili się swym zaniepokojeniem  wywołanym brakiem reakcji na sformowane i przesłane na ręce ministra propozycje zmian i kierunków polskiej strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego.

Pismo zawierało konkretne kierunki rozwoju sektora wraz z propozycjami zmian, które mogą nie tylko umocnić branżę, ale także zapewnić rozwój polskiego rolnictwa. Wśród propozycji bowiem znalazły się zarówno kwestie nawożenia naturalnego, możliwości dostępności do ziemi rolniczej i przestrzeni produkcyjnej na terenach wiejskich jak i nowych sposobów zabezpieczenia się przed ASF.

Czytaj też: POLPIG: Bezpieczeństwo żywnościowe zależy od produkcji odzwierzęcej

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023