Talk icon

Informacje

18-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Henryk Kowalczyk: Przez Zielony Ład żywność będzie droższa

Henryk Kowalczyk

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Henryk Kowalczyk odniósł się do kwestii związanych m.in z Polskim Holdingiem Spożywczym i Zielonym Ładem.

Minister rolnictwa powiedział, że utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego i upowszechnienie małego przetwórstwa pomoże zatrzymać zysk u rolników. Z kolei Europejski Zielony Ład może przynieść unijnemu rolnictwu zdrowszą, choć droższą żywność.

Aktualne priorytety w rolnictwie

Minister rolnictwa pytany odnośnie Europejskiego Zielonego Ładu powiedział, że do plusów zaliczyłby to, iż europejska produkcja będzie posiadała mniej nawożenia, mniej środków ochrony roślin, a to będzie skutkowało skróceniem drogi +od pola do stołu+. To wszystko oznacza dla konsumentów może droższą żywność, ale lepszej jakości.

– dodał minister rolnictwa.

Pytany o priorytety, jeśli chodzi o działania na poziomie krajowym wymienił "ustawę w sprawie wdrażania płatności bezpośrednich czy rozwiązania legislacyjne dotyczące bezpośredniej sprzedaży, skrócenia łańcucha dostaw, zgodnie z zasadą „od pola do stołu”, ale też przetwórstwa na małą skalę".

Ideałem byłoby to, gdyby to zespoły rolników organizowały przetwórstwo. Co jednak wcale nie jest proste. Może receptą są spółdzielnie – spółdzielczość mleczarska, która ostała się jako jedyna, radzi sobie znakomicie. Będziemy bardzo mocno wspierać mniejsze przetwórstwo, blisko zlokalizowane i powiązane właścicielsko z rolnikiem. Jak się nie ma własnego przetwórstwa, to zysk ucieka. 4,5 mld zł na przetwórstwo, głównie małe, zapisaliśmy w Krajowym Planie Odbudowy.

– tłumaczył szef resortu rolnictwa.

Henryk Kowalczyk: Nasze działania przełamią zmowę cenową

Dodał, że Polski Ład przewiduje finansowanie przetwórstwa, ale i nie tylko.HenrykKowalczyk2

Trzecie źródło finansowania i przetwórstwa i rolnictwa precyzyjnego to Wspólna Polityka Rolna. Zatrzymaniu zysku u rolnika, przełamaniu zmowy cenowej służyć ma też Polski Holding Spożywczy. Ustawa, która wprost pozwala na przekazanie aktywów z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa do Ministerstwa Aktywów Państwowych, jest już w Sejmie. To w MAP, wokół Krajowej Spółki Cukrowej, będzie zbudowany ten holding. Mam nadzieję, że do sezonu zbiorów owoców miękkich uda się go stworzyć.

– powiedział Kowalczyk.

Od nowego sezonu wegetacyjnego, czyli od wiosny (..) będziemy promować towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych jako najlepiej dostosowane i bezpieczne dla rolników. Pozwalają one na zmniejszenie składek w następnym roku, jeżeli w poprzednim nie było dużych szkód. Naszym celem jest doprowadzenie do upowszechnienia ubezpieczeń, wyeliminowanie obaw rolników w tej sprawie.

– poinformował Młynarczyk.

Czytaj także: Wiceminister Giżyński: liczba stad świń w Polsce spada

PAP/ fot. Twitter, pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023