Talk icon

Informacje

08-03-2022

Autor: Karol Pepliński

Henryk Kowalczyk powołał Radę Kobiet w rolnictwie

Kowalczyk

8 marca w Międzynarodowym Dniu Kobiet wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wręczył akty powołania do Rady Kobiet w rolnictwie.

Zadaniem tego gremium będzie proponowanie rozwiązań korzystnych dla rolnictwa, a zwłaszcza dla kobiet pracujących w tym sektorze –  poinformował resort. Kadencja Rady Kobiet w rolnictwie będzie trwać 3 lata, a w jej skład może wchodzić nie więcej niż 20 osób.

Kowalczyk powołał Radę Kobiet

Przewodniczącą Rady, którą powołał Henryk Kowalczyk, została wiceminister, pełnomocnik rządu ds. lokalnych inicjatyw społecznych Anna Gembicka. W jej skład weszły także przedstawicielki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Jednostek Doradztwa Rolniczego oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz przedstawicielki ogólnopolskich, zarejestrowanych organizacji rolniczych, przetwórczych oraz samorządu rolniczego.

,,Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień inauguracji prac Rady Kobiet w rolnictwie będzie dobrym dniem dla podejmowania mądrych decyzji w rolnictwie. Mądrych, dzięki pomocy kierowanej przez kobiety" – podkreślił szef resortu rolnictwa. Dodał, że dzień ten jest szczególny m.in. ze względu na wojnę w Ukrainie.

,,To, że nie ma obozów dla uchodźców, to jest głównie zasługa kobiet. Myślę, że przede wszystkim dzięki nim uchodźcy, którzy zostali zmuszeni do ucieczki przed straszną wojną mają gdzie się zatrzymać i znajdują godne miejsce w naszych rodzinnych domach. To jest ogromna zasługa kobiet" – powiedział minister.

Zadania Rady Kobiet

Do zadań Rady Kobiet w rolnictwie będzie należeć m.in. analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie problemów, rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i ich roli, inicjowanie i wspieranie akcji społecznych, szkoleń, debat, konferencji oraz programów i kampanii społecznych, podnoszących świadomość społeczną w zakresie praw kobiet czy opiniowanie projektów aktów prawnych.

,,Głos kobiet, także w rolnictwie i sektorze rolno-spożywczym, jest coraz lepiej słyszalny (...) nasze pomysły i postulaty będziemy następnie mogli przekuć w działania ustawowe, ale także w różnego rodzaju projekty" – poinformowała na spotkaniu wiceminister Gembicka.

Ponadto Rada ma wspierać promocję dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, produkcję żywności ekologicznej, dziedzictwo kulturowe wsi czy wskazywać na pozytywne aspekty życia na terenach niezurbanizowanych.

Czytaj też: Kwiaty to idealny prezent na Dzień Kobiet. Tymczasem branża kwiatowa więdnie

PAP/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023