O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Gróbarczyk: Specustawa dot. ochrony wody powstanie w dwa miesiące

Gróbarczyk

Marek Gróbarczyk podczas posiedzenia sejmowych komisji zapowiedział, że specustawa dotycząca ochrony wody powstanie w ciągu dwóch miesięcy.

“W ciągu dwóch miesięcy powstanie specustawa dotycząca budowy systemu monitoringu wód, dodatkowych inwestycji, w tym w oczyszczalnie ścieków, odszkodowań dla rybaków i rewitalizacji Odry” – przekazał wiceminister infrastruktury. Wyjaśnił, że przewidziane w tej ustawie inwestycje będą dotyczyć zarówno renaturalizacji Odry, ale i budowę zbiorników dla utrzymania poziomu wody.

Gróbarczyk: Specustawa powstanie w ciągu dwóch miesięcy

W czasie posiedzenia sejmowych komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa poświęconego sytuacji na Odrze, Gróbarczyk zadeklarował, że "w okresie dwóch miesięcy stworzymy specustawę", obejmującą m.in. budowę monitoringu wód, oczyszczalni ścieków i na "inne obszary, wymagającego dodatkowych inwestycji". 

"Mamy na nie 13 miliardów złotych" – dodał.

Gróbarczyk wyjaśnił, że przewidziane w tej ustawie inwestycje będą dotyczyć zarówno renaturalizacji Odry, ale i budowę zbiorników dla utrzymania poziomu wody. Kolejnymi elementami ustawy – według wiceministra – będą zarybienia Odry oraz fundusz rekompensat i odszkodowań dla rybaków.

“Będziemy współpracować z PZW, z organizacjami ekologicznymi i z samorządami, aby przygotować odpowiednie rozwiązania” – zadeklarował Gróbarczyk.

Gróbarczyk

Wiceminister poinformował też, że minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odwołał we wtorek prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę i podkreślił, że Daca nie pracuje też w Wodach Polskich na innej funkcji. 12 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Czytaj też: Polski Związek Wędkarski chce odszkodowania za skażenie Odry

PAP/fot.Facebook/Twitter

swiatrolnika.info 2023