Talk icon

Informacje

08-03-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Gminy popegeerowskie masowo składają wnioski o wsparcie

Gminy popegeerowskie

Gminy popegeerowskie złożyły łącznie ponad 3,6 tys. wniosków na kwotę nieco ponad 5 mld zł. To pokazuje jak ogromne są potrzeby inwestycyjne na terenach popegeerowskich – przekazał w środę wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker, mówiąc o wdrażaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w zakresie wsparcia dla gmin, w których funkcjonowały PGR-y.

Gminy popegeerowskie zgłaszają się po środki

Wiceminister podkreślił przy tym, że rząd dba o tereny, na których przez lata brakowało inwestycji. "Teren) na którym przez lata brakowało inwestycji, powinien być w szczególny sposób wsparty – stąd idea, aby te miejsca, gdzie przez lata tych inwestycji brakowało, brakowało środków własnych na inwestycje, aby 250 mln zł zostało przekazane na byłe tereny pegeerowskie" – podkreślał wiceszef MSWiA, omawiając realizację programu na sejmowej komisji.arimr covid wsparcie 2020

Jak przekazał, aktualnie wnioski o dofinansowanie są oceniane przez wojewodów. Potem trafią do Komisji do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego, która została powołana przy Prezesie Rady Ministrów. Po rozstrzygnięciu naboru pieniądze otrzymają gminy. "Nabór wniosków zostanie rozstrzygnięty tak szybko, jak to tylko będzie możliwe" – zapowiedział Szefernaker.

Wiceszef MSWiA mówił także o tym, że w trakcie naboru Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na kilkaset pytań, a wszystkie wątpliwości interpretacyjne były wyjaśniane na bieżąco. Poinformował także, że powstanie raport, który będzie dotyczył rodzaju inwestycji najczęściej wskazywanych przez gminy. W oparciu o ten dokument będzie prowadzona polityka rządu na terenach popegeerowskich.

Nabór wniosków o wsparcie dla gmin popegeerowskich premier Mateusz Morawiecki i wiceminister Paweł Szefernaker ogłosili 30 grudnia 2020 r. "Chcemy bardzo mocno poprawić szanse rozwojowe tych zaniedbanych w czasach III RP terenów" – mówił wtedy premier Mateusz Morawiecki. Wnioski można było składać od 4 stycznia do 12 lutego.

Czytaj także: Sylwia Spurek zwariowała? Chce zakazu reklamy mięsa i nabiału… "Mamy przecież zakaz reklamy papierosów”

Na co gminy popegeerowskie mogą otrzymać wsparcie?

Gminy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogą sfinansować budowę, rozbudowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją oraz przepompowni ścieków, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, obiektów sportowych, świetlic, oświetlenia wewnątrz miejscowości, remiz strażackich i innych. Katalog zadań inwestycyjnych, na które gmina może przeznaczyć środki jest otwarty.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2022