O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-01-2024

Autor: Świat Rolnika

#EUROPA TO ZNACZY: UPRAWIAĆ I HODOWAĆ. ROLNICY WYJDĄ NA ULICE! OGÓLNOPOLSKI PROTEST 24.01.2024

protest rolnikow

Pod hasłem  #EUROPA to znaczy: uprawiać i hodować, rolnicy z całej Polski wyjdą na ulice polskich miast i wsi. 
Organizatorzy zachęcają rolników z całej polski do przyłączenia się do protestów. 

Aby dołączyć do protestu: 
1. Należy założyć stronę na Facebooku z nazwą np: Rolnictwo i (nazwa miejscowości, gminy) lub skorzystać ze strony swojej organizacji. 
2. Do wiadomości na Facebooku trzeba dodać #hasztagi. Lista HASZTAGÓW Np. #ZachodniopomorskieROL #ChoszcznoROL (województwo, powiat) i treść komunikatu. Dzięki temu, będzie łatwo znaleźć się w Sieci na poziomie powiatu, województw i kraju.
3. Zgłoszenie zgromadzenia
Trzeba zrobić to nie później niż na 6 dni przed zgromadzeniem.
Termin zgromadzenia - dla całego kraju: ŚRODA, 24 STYCZNIA 2024 r., w godz. 12.00-14.00. Zobacz, jak to się robi: Jak zorganizować zgodnie z prawem protest  Nawet jeśli to miałby być jeden traktor. Odpal w nim koguty i stój! Tutaj znajdziesz od 20.01.24 r. materiały, które pomogą wyjaśnić, o co chodzi: Materiały aktywne od 20 stycznia! Cel zgromadzenia: wyrażenie opinii na temat europejskiej i krajowej polityki rolnej.
4. Poinformuj  o swoim proteście. Wyślij fotokopię zgłoszenia z pieczęcią urzędu lub link do strony Biuletynu Informacji Publicznej urzędu z informacją o zgromadzeniu. Możesz to zrobić za pośrednictwem wiadomości na stronie Facebook @protestrolnikow lub na adres protestrolnikow@gmail.com Twój protest zostanie dodany do mapy Google (zostanie opublikowana z chwilą zakończenia rejestracji zgromadzeń na FB @protestrolnikow).

Do protestów zgłosili się rolnicy z około 40 miejscowości. Jednym z organizatorów protestów jest fejsbukowa grupa @protestrolnikow, na której oficjalnym profilu, można dowiedzieć się w jaki sposób dołączyć do protestu i jak dokonać formalności związanych z zarejestrowaniem w nim swojego udziału. 

Przeciwko Zielonemu ładowi i importowi z Ukrainy
Strajk rolników 24.I.2024 ma być protestem przeciwko m. in. polityce Zielonego ładu, liberalizacji handlu Unii z Ukrainą, działaniom Komisji Europejskiej i całej unijnej polityce rolnej. Protesty mają się rozpocząć o godzinie 12 w południe. Kolejną iskrą, która może wyprowadzić środowiska rolnicze na ulice jest najnowsza informacja z Brukseli, która mówi, że Komisja Europejska ma zgodzić się na przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą, mimo sprzeciwu ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego oraz unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Propozycja Komisji Europejskiej ma na celu likwidację graniczeń dla wrażliwych produktów. Do jej zatwierdzenia potrzeba jeszcze decyzji krajów UE i PE.
Strajk rolniczy, ma także na celu solidaryzowanie się z rolnikami z Niemiec, którzy w ostatnich tygodniach wyszli na ulice niemieckich ulic, w proteście przeciwko zniesieniu opłat do paliwa, importowi produktów rolnych z Ukrainy oraz polityce Zielonego ładu, która wyniszcza ich produkcję rolniczą. Do ich protestów w minionym tygodniu w Gorlitz, dołączyli również organizatorzy polskich protestów z Instytutu Gospodarki Rolnej oraz zachodniopomorscy rolnicy na granicy polsko-niemieckiej w Lubieszynie.
- Jednym z podstawowych postulatów niemieckich, jak też polskich rolników jest taki, że nie mogą dalej jako obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej zgodzić się na to, aby produkty rolno-spożywcze z Ukrainy, które trafiają na europejski rynek, miały przełożenie na ostateczną dochodowość europejskich gospodarstw. (...) Unia stała się rynkiem zbytu, utrudniającym europejskim rolnikom funkcjonowanie - mówi dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej Monika Przeworska dla LRT.lt.
Na manifestacjach w Niemczech były widoczne transparenty polskich rolników z napisami "Niemieccy i Polscy rolnicy razem wspólnie przeciwko importowi ukraińskiego zboża". Kulminacja strajku niemieckich rolników ma się odbyć 15.I.2024 w Berlinie. Protesty rolnicze odbywają się również w Rumunii, Holandii oraz na Litwie.
Żródła: Facebook @protestrolnikow, tygodnik-rolniczy.pl, LRT.lt, X
 

swiatrolnika.info 2023