Talk icon

Informacje

10-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Euro w Polsce? Glapiński: Przyjęcie euro byłoby głęboko szkodliwe

Euro w Polsce

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński uważa, że przyjęcie euro w Polsce byłoby głęboko szkodliwe dla polskiej gospodarki.

Zdaniem szefa NBP, przyjęcie nowej waluty oznaczałoby radykalny spadek tempa wzrostu gospodarczego Polski. Szef NBP przypomniał, że w części krajów UE, które mają euro inflacja nadal przekracza 20 proc. 

Euro w Polsce byłoby szkodliwe? 

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński uważa, że przyjęcie euro w Polsce mogłoby odpowiadać "najbogatszym, którzy inwestują za granicą, mają nieruchomości za granicą, wydają pieniądze za granicą".

,,Przyjęcie euro przez Polskę oznaczałoby radykalny spadek tempa wzrostu. Dla Polski byłoby głęboko szkodliwe. To że mamy polski cud gospodarczy dlatego m.in. że mamy polską walutę, która się swobodnie kształtuje na rynku. To jedna z nielicznych walut na świecie, która się kształtuje całkowicie wolnorynkowo" – dodał Glapiński.

Szef NBP zaznaczył, że "wbrew czarnowidzom", mimo braku zmian stóp procentowych kilku miesięcy, "kurs złotego ma się dobrze, złoty się wzmocnił i ustabilizował".

Zobacz też: Glapiński: Żywność będzie drożeć jeszcze przez dwa lata

Euro w Polsce

Jego zdaniem, samo przyjęcie euro nie pomaga też w walce z inflacją. Przypomniał, że w części krajów UE, które mają euro inflacja nadal przekracza 20 proc. 

,,Kraje pokomunistyczne, które mają euro (...) mają często informację powyżej 20 proc., a stopy procentowe mają ustalane przez ECB we Frankfurcie" – wskazał prezes NBP.

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023