Informacje
20-12-2023
Elon Musk najsłynniejszy obecnie na świecie obok Billa Gatesa miliarder, a także przedsiębiorca, właściciel platformy społecznościowej X (dawny Twitter), przestraszył klimatystów swoimi poglądami.
Podczas wystąpienia na panelu dyskusyjnym Atreju w Rzymie, na zaproszenie partii Bracia Włosi premier Giorgii Meloni, amerykański miliarder, wypowiedział kontrowersyjne słowa dla wielu środowisk proekologicznych, związanych z ochroną klimatu. Spotkanie we Włoszech miało dodatkowy smaczek, włoski rząd niedawno przyjął ustawę zakazującą sprzedaży i produkcji mięsa syntetycznego, którego wielkim orędownikiem jest amerykański miliarder Bill Gates.
-Myślę że rolnictwo i krowy nie mają żadnego znaczącego wpływu na środowisko. Obiektywnie mówiąc to prawda” - stwierdził Elon Musk, dodał również, że alarm w sprawie zmian klimatycznych w perspektywie krótkoterminowej jest przesadzony. Zwrócił uwagę na miliardy ton węgla, które wydobywane spod ziemi, będą później „przetransportowane” do atmosfery i w jego opinii będzie to miało znaczenie dla klimatu, ale nie jest to fundamentalnym ryzykiem dla ludzkości. Biznesmen podkreślił, że nie zniszczy to życia na Ziemi ani ludzkości, ale spowoduje spore niewygody w perspektywie następnych dziesięcioleci. Musk stwierdził także, że „jego przesłanie jest dużo bardziej pragmatyczne, prawdziwe i rozsądne i, że „nie należy demonizować ropy i gazu, które są konieczne w najbliższym czasie jak i w następnych dziesięcioleciach” Amerykański przedsiębiorca uważa, że minie kilka dziesięcioleci zanim zrównoważone zostaną źródła energii, ale jeśli ludzkość będzie do tego dążyć bez obaw to zrealizuje ten cel. Przestrzegł też, przed pesymistycznym podejściem do zmian klimatycznych przez ruchy ekologiczne, które nie dają ludziom nadziei na przyszłość. On sam uważa, że perspektywy nie są takie czarne i „powinniśmy być podekscytowani przyszłością”.
Źródło: YouTube/Kampervanem przez Amerykę
Echa wywiadu Muska
Wywiad Muska odbił się na świecie szerokim echem, w przeciwieństwie do wielu decydentów, polityków m.in. Unii Europejskiej, zaciekłych obronców walki z dwutlenkiem węgla, Musk prezentuje zdecydowanie odmienne zdanie na temat zmian klimatycznych i procesu ich postępowania, jest też na antypodach klimatycznych w stosunku do miliardera i radykalnego zwolennika walki ze zmianami klimatycznymi Billa Gatesa. Słynny założyciel Microsoftu, walczy z hodowlą bydła i chce zastąpić mięso jego sztucznym odpowiednikiem, a także zmniejszyć emisję metanu wydalanego przez krowy.
Elon Musk jest właścicielem takich globalnych gigantów jak PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i The Boring Company. Jego przedsiębiorstwo produkuje samochody Tesla. Musk z pochodzenia jest obywatelem RPA, ale posiada również obywatelstwo kanadyjskie oraz amerykańskie. Amerykański wynalazca w 2021 został uznany najbogatszym człowiekiem świata przez magazyn „Forbes”.