Talk icon

Informacje

21-06-2022

Autor: Jacek Podgórski

Elektrownie węglowe wracają do łask. Ekologiczna Holandia wraca do węgla

Elektrownie węglowe

Elektrownie węglowe wracają do łask w Holandii. To reakcja na potencjalne braki surowców energetycznych w okresie jesienno-zimowym. 

Rząd zapowiedział zwiększenie produkcji energii z elektrowni węglowych, aby zagwarantować bezpieczeństwo dostaw w nadchodzącej zimie, ogłosił w poniedziałek po południu minister energii i klimatu Rob Jetten.

Holandia stawia na elektrownie węglowe

„W związku z wojną na Ukrainie potrzebne są nadzwyczajne środki” – mówił na konferencji prasowej minister Jetten i zapowiedział, że elektrownie węglowe będą mogły „działać na pełnych obrotach” do 2024 r.

To zmiana dotychczasowej polityki rządu. Wcześniej działalność trzech elektrowni produkujących energię z węgla została ograniczona do 35 procent ich mocy. Jak informuje Jetten, dzięki decyzji gabinetu Holandia zaoszczędzi rocznie dwa miliardy metrów sześciennych gazu.

„Rosja używa gazu jako swoistej broni i jest kompletnie niewiarygodnym partnerem” – mówił dziennikarzom minister. Zapewnił jednocześnie, że Niderlandom nie brakuje gazu i decyzja rządu ma charakter prewencyjny.

elektrownie węglowe

Czytaj także: Krawczyk: 750 zł rekompensaty za węgiel dla sprzedawców

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023