Informacje
09-11-2022
Jak wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM, ponad 83 proc. ankietowanych uważa, że Polsce powinny powstać elektrownie jądrowe.
Ankietowani zostali również zapytani o to, jakie źródła energii powinniśmy w obecnej sytuacji rozwijać w Polsce. Polacy wyrażają bezdyskusyjne poparcie dla energii ze słońca, wiatru oraz z atomu.
Elektrownie jądrowe w Polsce
W sondażu United Surveys przeprowadzonym dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM ankietowani zostali zapytani o to, czy zgadzają się, by w Polsce powstały elektrownie jądrowe. Według badania, 44,4 proc. respondentów jest "zdecydowanie tak", a 39 proc. "raczej tak". Na "raczej nie" zagłosowało 7 proc., a na "zdecydowanie nie" – 2,5 proc.
Ankietowani zostali również zapytani o to, jakie źródła energii powinniśmy w obecnej sytuacji rozwijać w Polsce. Najwięcej badanych wskazało na energię słoneczną (fotowoltaikę) – 83,7 proc. Według sondażu na drugim miejscu znalazła się energia jądrowa – 83,4 proc., a na trzecim – energia wiatrowa (68,3 proc. badanych).
Tuż poza "podium" znalazła się biomasa (pozostałości z produkcji rolniczej) – 48,6 proc. Z kolei na energię gazową zagłosowało 26,1 proc. badanych, a na energię węglową – 24,7 proc. ankietowanych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 4-6 listopada na ogólnopolskiej próbie 1 tys. pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Czytaj też: Premier Morawiecki: Elektrownie atomowe pomogą nas uniezależnić
PAP/fot.pixabay