Talk icon

Informacje

09-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Ekoterroryści zastawili pułapkę na leśników! Do czego się jeszcze posuną?

Ekoterroryści

Ktoś zastawił śmiertelną pułapkę na leśników z Nadleśnictwa Lutowiska. Ekoterroryści wbili gwoździe w planowane do pozyskania drzewa.

Jak wskazują leśnicy, gdy piła zahaczy o taki gwóźdź, może on zabić. Śmierć grozi też pracownikom tartaku, do którego trafi drewno z powbijanym metalem. Sprawa została zgłoszona na policję, a Lasy Państwowe apelują do wszystkich działaczy i grup „proekologicznych” w całej Polsce: powstrzymajcie się zanim dojdzie do tragedii!

Ekoterroryści chcą skrzywdzić leśników

11 lipca do Nadleśnictwa Lutowiska wpłynął wniosek Inicjatywy Dzikie Karpaty o odstąpienie od pozyskania dwóch drzew. Inżynier nadzoru i leśniczy pojechali na wskazane przez działaczy miejsce, aby dokonać lustracji. W pobliżu opisanych we wniosku dwóch drzew odkryli drzewo ponabijane gwoździami.

Metoda ta, nazywana tree spiking, jest rozpowszechniana przez skrajnych aktywistów. Ekoterroryście opisują techniki „nakłuwania drzew”, polecają sprzęt i konkretne rodzaje gwoździ, a nawet radzą, jak zacierać ślady i nie dać się złapać. Metalowe pręty czy gwoździe wbite w drzewo mają na celu uszkodzenie ostrza lub silnika piły mechanicznej. Gwoździe nabijane w wyższych partiach pnia mają za zadanie zniszczenie maszyn tartacznych stosowanych przy późniejszej obróbce drewna. Poza oczywistymi stratami materialnymi takie działanie stwarza poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia pilarzy i stolarzy.

Tego typu proceder jest tak niebezpieczny, że rząd Stanów Zjednoczonych już w 1988 r. wprowadził ustawę dotyczącą jego zwalczania, a formę takich „protestów” uznał wprost za ekoterroryzm.

ekoterroryści

Apel leśników

Na obszarze Nadleśnictwa Lutowiska działają dwie grupy aktywistów. Posiadająca formalną strukturę Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze i nieformalna grupa Inicjatywa Dzikie Karpaty skupiająca swoich członków poprzez portale społecznościowe. Na terenie sąsiedniego Nadleśnictwa Stuposiany działa nieformalna organizacja Kolektyw Wilczyce.

,,Zwracam się do wszystkich działaczy i grup proekologicznych w całej Polsce: powstrzymajcie tych, którzy ryzykują życiem ludzi. Wbijanie gwoździ w drzewa to nie akcja protestacyjna, to zwykły terroryzm. Powstrzymajcie to zanim dojdzie do tragedii” – apeluje rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski.  

Sprawa wbitych gwoździ w Nadleśnictwie Lutowiska została przekazana na policję. Ze względu na dobro śledztwa Lasy Państwowe mogły o tym poinformować dopiero teraz.

Czytaj też: Manipulacja ekologów na Twitterze! Takiej odpowiedzi się nie spodziewali!

lasy.gov.pl/fot. Nadleśnictwo Lutowiska

swiatrolnika.info 2023