O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-11-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ekonomista: Inflacja w październiku przekroczyła 18 procent

Inflacja

Prognozujemy, że inflacja w październiku przekroczyła 18 procenta – informację tę przekazał ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. 

Dodał, że dwucyfrowy poziom inflacji utrzyma się prawie do końca 2023 roku. Podkreślił, że za wzrost inflacji w październiku odpowiadają ceny paliw, które wzrosły mocno, bo o prawie 10 proc., ciągle drożejący opał. Właściwie wszystko drożeje, co powoduje także kontynuację wzrostowego trendu inflacji bazowej.

Inflacja w październiku mogła przekroczyć 18% 

„Prognozujemy, że inflacja w październiku – mówiąc w przybliżeniu przekroczy poziom 18 procent” – powiedział ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

We wrześniu tego roku wyniosła ona 17,2 proc.

„Za wzrost inflacji w październiku odpowiadają ceny paliw, które wzrosły mocno, bo o prawie 10 proc., ciągle drożejący opał. Właściwie wszystko drożeje, co powoduje także kontynuację wzrostowego trendu inflacji bazowej. Choć takiego przyspieszenia jak w I połowie roku nie należy się spodziewać” – powiedział Piotr Bartkiewicz.

Inflacja

Szczyt inflacyjny planowany jest na luty 2023 roku

Zdaniem ekonomisty Banku Pekao, nie należy oczekiwać stabilizacji inflacji w najbliższych miesiącach.

„Trzeba oczekiwać, że inflacja będzie tykać o ok. 1 pkt. proc. co miesiąc. Szczyt inflacji będzie zapewne w lutym, kiedy wyraźnie przekroczy ona 21 proc. I z taką dwucyfrową inflacją pozostaniemy praktycznie do końca roku, może w listopadzie inflacja zejdzie poniżej 10 proc.” – powiedział Piotr Bartkiewicz.

Dodał, że Bank Pekao prognozuje, że inflacja średnioroczna w przyszłym roku będzie na poziomie ok. 14 proc., a więc na poziomie prognozowanym także na ten rok.

Czytaj też: NBP: Prognozy sytuacji ekonomicznej na historycznych minimach

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023