Talk icon

Informacje

02-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

E-petrol.pl: Ceny benzyny będą nadal spadać we wrześniu

Ceny benzyny

W ostatnie dni wakacji drożał olej napędowy, a ceny benzyny wzrosły pierwszy raz od początku czerwca – poinformowali analitycy e-petrol.pl. 

Perspektywa na początek września, dzięki taniejącej ropie, jest bardziej optymistyczna dla kierowców – dodali. Wskazali też na zbliżający się sezon grzewczy, kiedy rośnie popyt na olej opałowy, będący produktem o zbliżonej charakterystyce do diesla. Ich zdaniem w tym roku zapotrzebowanie na naftowe paliwa opałowe może być większe niż zwykle, bo są coraz częściej stosowane jako substytut dla rekordowo drogiego gazu ziemnego.

Ceny benzyny wzrosły pod koniec wakacji

W swoim piątkowym komentarzu analitycy portalu e-petrol.pl zwrócili uwagę, że na przestrzeni dwóch ostatnich tygodni olej napędowy na stacjach podrożał o blisko 10 proc. i jego cena zbliża się "niebezpiecznie" do rekordowych poziomów z czerwca tego roku. 

"To paliwo mocno drożeje, bo każdy upływający tydzień przybliża nas do daty wejścia w życie unijnego zakazu importu ropy i produktów naftowych z Rosji, a to właśnie od rosyjskiego oleju napędowego Europa jest szczególnie mocno uzależniona" – poinformowali.

Wskazali też na zbliżający się sezon grzewczy, kiedy rośnie popyt na olej opałowy, będący produktem o zbliżonej charakterystyce do diesla. Ich zdaniem w tym roku zapotrzebowanie na naftowe paliwa opałowe może być większe niż zwykle, bo są coraz częściej stosowane jako substytut dla rekordowo drogiego gazu ziemnego.

Zwrócili uwagę, że ostatnie dni wakacji przyniosły wzrost detalicznej ceny benzyny i innych paliw. 

"Znów mocno podrożał olej napędowy, a w przypadku 95-okanowej benzyny zanotowaliśmy na stacjach pierwszą podwyżkę od początku czerwca tego roku. Na szczęście perspektywa na początek września, za sprawą taniejącej ropy naftowej, wygląda nieco bardziej optymistycznie dla kierowców" – podali.

Ceny benzyny

Prognozy analityków na drugi tydzień września

Eksperci z e-petrol.pl prognozują, że w drugim tygodniu września ceny benzyny 95-oktanowej wyniosą 6,52-6,64 zł za litr, olej napędowy 7,65-7,79 zł/l, a autogaz 3,14-3,23 zł/l.

Analitycy zaznaczyli, że przełom sierpnia i września na hurtowym rynku paliw to okres wyraźnego spadku cen. Olej napędowy w oficjalnych cennikach rafinerii od poprzedniego piątku potaniał o blisko 200 zł, do 6963,00 zł/metr sześcienny obecnie. Jeszcze mocniej, o 212 zł spadły ceny benzyny 95-oktanowej, która przez krajowych producentów jest obecnie wyceniana na 5863,00 zł/metr sześcienny. To najniższa hurtowa cena tego paliwa od końca kwietnia tego roku – podkreślili.

Z przygotowanego przez portal zestawienia wynika, że w mijającym tygodniu drożały wszystkie paliwa, poza autogazem. W przypadku ceny benzyny 95-oktanowej skala zmiany wyniosła 5 groszy i detaliczna cena tego paliwa wynosi średnio 6,61 zł/l. Dużo bardziej – jak podali – odczuwalna była podwyżka cen oleju napędowego. Diesel na przestrzeni tygodnia podrożał o 43 grosze i kosztuje średnio 7,69 zł/l. 

"Z tej zwyżkowej tendencji wyłamał się tylko autogaz, który potaniał o grosz. Średnia cena LPG na stacjach w Polsce to 3,18 zł/l" – poinformował e-petrol.pl.

Analitycy zaznaczyli, że w ostatnim czasie rynek był świadkiem zmian spadkowych w cenach ropy Brent, a stymulowały je równocześnie obawy o globalną recesję i możliwość załamania popytu, doniesienia o ponownym uderzeniu COVID-19 w Chinach i perspektywy powrotu ropy z Iranu na rynki światowe. 

"Niejako w roli przeciwwagi pojawiały się doniesienia, że na poniedziałkowym spotkaniu Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej współpracowników, zwanych wspólnie OPEC+, może zostać podjęta decyzja o obniżeniu produkcji w celu ustabilizowania rynku" – podali.

Czytaj też: Ceny gazu biją wszelkie rekordy. Nadchodzi krach na rynku?

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023