O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Dzierżawa gruntów rolnych. Co w przypadku śmierci?

Dzierżawa gruntów rolnych

Dzierżawa gruntów rolnych to coraz częstsza forma korzystania z nieruchomości. Rolnicy, którzy dzierżawią grunt pod swoją działalność stają przed problemem w chwili śmierci właściciela nieruchomości. Nie zawsze dziedzicem jest jedna osoba, a to rodzi konfliktowe sytuacji, jeżeli nie wszyscy spadkobiercy wyrażą zgodę na dalszą dzierżawę.

Dzierżawa gruntów rolnych – podstawowe informacje

Dzierżawa gruntów rolnych zwierana jest na podstawie odpowiedniej umowy prawnej, w której stronami są wydzierżawiający oraz dzierżawca. Każda umowa charakteryzuje się określonym w niej czasem trwania, zawartymi danymi personalnymi obu stron, datą zawiązania stosunku prawnego, okresem jego obowiązywania, wysokością czynszu, a co za tym idzie również związanym z tym termin jego opłacania. Znaczącą kwestią jest potwierdzenie notarialne umowy, aby uzyskać tzw. datę pewną, która jest znacząca przy prawie pierwokupu.uprawa gryki 88888

Dzierżawa gruntów rolnych, a śmierć właściciela

Śmierć właściciela gruntu wiąże się z otwarciem spadku. Spadkobiercy zostają ustanowieni nowymi właścicielami między innymi, do tej pory dzierżawionego gruntu. Nabywcy muszą dokonać podziału spadku i określić wielkość ułamkową udziałów każdego z nich. Zgodnie z art. 199 KC zawarcie umowy dzierżawy, to przekroczenie zwykłego zarządu nieruchomością, dlatego też dzierżawa gruntów rolnych wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli. Biorąc pod uwagę orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 15.12.2005 r. (I ACa 611/05) oraz powyższe informacje należy stwierdzić, że odnotowanie braku zgody wszystkich spadkobierców niestety, ale skutkuje bezwzględną nieważnością czynności prawnej.

Czytaj także: Ceny mleka w Brazylii wzrosły od początku roku o blisko 60%

Dzierżawa gruntów rolnych, a niemożność uzyskania zgody współwłaścicieli

Wyrażenie zgody na dzierżawę gruntu rolnego może nastąpić przed dokonaniem owej czynności, w trakcie lub jako jej potwierdzenie po wydzierżawieniu ze skutkiem wstecznym. Jeżeli nie wszyscy współwłaściciele gruntu mogą zjawić się na moment wydzierżawienia gruntu, to niezbędne jest by w momencie kiedy dzierżawa gruntów rolnych jest zawierana byli obecni właściciele, których udział w spadku (gruncie) wynosi przynajmniej połowę. Zwracają się oni wtedy do sądu i proszą o zgodę na wydzierżawienie nieruchomości rolnej. W takiej sytuacji prawomocne orzeczenie sądu zastępuję zgodę pozostałych współwłaścicieli.

Źródło: wir.gov.pl

swiatrolnika.info 2023