Talk icon

Informacje

07-03-2022

Autor: Michał Rybka

Dostawy paliwa rolniczego zagrożone. Jest apel producentów

dostawy paliwa rolniczego

Zbliża się wiosna, a wraz z nią prace na polach. W wyniku obecnej sytuacji geopolitycznej dostawy paliwa rolniczego w Polsce są niestabilne.

W wyniku wojny na Ukrainie łańcuchy dostaw zostały zaburzone lub przerwane. Sytuację w naszym kraju pogarsza olbrzymia, kremlowska siatka dezinformacyjna, w którą, jak się okazuje, wielu naszych obywateli daje się złapać.

Rosyjska dezinformacja przekłada się także na rolnictwo 

W ostatnich dniach część Polaków uwierzyła w rosyjską dezinformację, która głosiła m.in., że w Polsce całkowicie zabraknie paliwa. Momentalnie przy stacjach paliwowych zaczęły ustawiać się olbrzymie kolejki samochodów i innych pojazdów mechanicznych.

Taki stan rzeczy spowodował chaos z dostawami paliwa. To z kolei niepokoi rolników z terenów tzw. ściany wschodniej. Ich dostawy paliwa rolniczego są zagrożone przez przetaczającą się przez tamte tereny falę uchodźców oraz podwyższone zapotrzebowanie na paliwa. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych postanowił zainterweniować.

dostawy paliwa rolniczego

Pilnie potrzebne stabilne dostawy paliwa rolniczego

Cały Związek za pośrednictwem prezesa Stanisława Kacperczyka, zwrócił się do Wicepremiera i Ministra Rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz Prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. 

W wystosowanym piśmie widnieje prośba o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia ciągłości pracy gospodarstw rolnych w całej Polsce, a zwłaszcza tych położonych w powiatach graniczących z Ukrainą.

“Nie wiemy, jak długo potrwa ten wyjątkowy stan, ale wiemy, że nasza praca nie może czekać, dlatego zwracamy się z prośbą o jak najszybsze wypracowanie rozwiązań, które pozwolą nam, rolnikom zaopatrzyć się w paliwo zgodnie z limitami wynikającymi z ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej” – brzmi część apelu.

Czytaj także: Rynek ropy przechodzi kryzys! Rekordowe ceny za surowiec

źródła:pieczywopelnoziarniste.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023