Talk icon

Informacje

20-11-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Dojarki wpływają na zdrowotność wymienia i komfortu krowy

Dojarki

Dojarki, a właściwie wady tych urządzeń mogą powodować zapalenie sutka i zwiększać liczbę komórek somatycznych w mleku.

Niezbędna jest zatem konserwacja i regularne sprawdzanie stanu technicznego urządzeń udojowych. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o prawidłowej pracy dojarki są podciśnienie robocze, częstotliwość impulsów oraz stosunek impulsów, czyli stosunek fazy ssania do fazy ssania.

Prawidłowa konserwacja dojarki

Wartości te nazywane są specyfikacjami podstawowymi, ich odpowiednimi wartościami powinny być:

  • podciśnienie robocze – 0,47-0,52 MPa,
  • częstotliwość pulsacji pulsatora dojarki – 60 pulsów na minutę z tolerancją 57-63 pulsów na minutę,
  • współczynnik pulsatora – 66-76%

Poziom podciśnienia należy sprawdzać codziennie, a sprzęt udojowy należy czyścić i dezynfekować.

Raz w tygodniu należy sprawdzić i wyczyścić wszystkie zakamarki zespołu udojowego oraz sprawdzić, czy wkładka kubka nie jest skręcona. Co miesiąc należy rozmontować i wyczyścić regulator podciśnienia dojarki, osuszyć wnętrze myjki, nasmarować, sprawdzić częstotliwość drgań, zdemontować miseczki smoczka, dokładnie wypłukać, sprawdzić nakładki. Co pół roku konieczna jest wymiana gum strzykowych i sprawdzenie połączeń elementów dojarki. Raz do roku wymienić należy wszystkie elementy gumowe i wykonać serwisowe badania diagnostyczne.

Należy pamiętać, że niesprawna dojarka po pewnym czasie może uszkodzić zwieracz brodawki sutkowej, sprzyjając rozwojowi mastitis. Przyczyną uszkodzenia można nazwać mleko w proszku, to znaczy, że dojarka zbyt długoDojarki 02 pozostaje na smoczku, pomimo zakończenia podawania mleka. Wtedy wymię jest puste, nie ma mleka, a wewnętrzne ścianki są kruszone i ocierane podczas doju. W efekcie dochodzi do uszkodzenia nabłonka, osłabienia zwieracza brodawki sutkowej i odkształcenia wierzchołka.

Dojarki – czynniki wpływające na zdrowotność wymienia

Kolejnym czynnikiem uszkadzającym strzyki jest kolektor zestawu udojowego, który często nie jest dostosowany do wydajności udojowej krowy. Przepustowość jest tak niska, że część mleka, która nie zostanie odprowadzona z kolektora, powróci do rurki smoczka z bakteriami i ostatecznie zakaże inne części. W przypadku krów wysokowydajnych objętość zbioru powinna wynosić: 250-300 ml.

Jakość części dojarki, takich jak gumy strzykowe i ich konserwacja ma wpływ na zdrowotność strzyka. W wyniku długiego użytkowania gumy ulegają starzeniu, tracąc swoją elastyczność. Takie gumy źle przylegają do strzyka oraz gromadzą duże ilości starego tłuszczu oraz bakterii oraz powodują uszkodzenia nabłonka strzyków. Należy pamiętać o odkażaniu strzyków po doju poprzez zanużenie ich w odpowiednim roztworze (dipping). W ten sposób zamykamy kanał strzykowy uniemożliwiając wnikaniu bakterii do wymienia i ograniczając tym samym możliwość powstania mastitis.

Czytaj również: Byk hodowlany został zlicytowany na aukcji za 54 tysiące euro

odr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023