Talk icon

Informacje

24-02-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Czyste Powietrze – niemal 70 procent gmin w Świętokrzyskiem w programie

Czyste Powietrze

Prawie 70 procent gmin z woj. świętokrzyskiego podpisało porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wspólną realizację programu "Czyste Powietrze". To najlepszy wynik w kraju – poinformował w poniedziałek prezes WFOŚIGW w Kielcach.

Czyste Powietrze – sukces programu

W poniedziałek kolejne osiem gmin z województwa świętokrzyskiego podpisało deklaracje współpracy z Funduszem. W jej ramach samorządy zorganizują lokalne punkty konsultacyjne, w których mieszkańcy otrzymają wsparcie przy sięganiu po dotacje m.in. na wymianę starych pieców.

"Fundusz w Kielcach bardzo sprawnie wdraża program Czyste Powietrze. Wychodzi naprzeciw beneficjentom projektu. Mamy nadzieję, że trzy podstawowe pakiety zachęty sprawią, że do programu w kolejnych dniach przyłączy się znacznie więcej gmin" – mówił w poniedziałek w Kielcach Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.nfosgiw czyste powietrze

Zwracał uwagę, że gminy, które przyłączą się do programu otrzymają 30 tys. na uruchomienie i prowadzenie punktu informacyjno-konsultacyjnego "Czystego Powietrza". Ponadto samorządy będą otrzymywać 150 zł za złożone wnioski przy podwyższonym poziomie dofinansowania oraz dodatkową nagrodę w konkursie za najwięcej złożonych wniosków w danym roku.

Czytaj także: Nowe czeskie prawo może uderzyć w polskich eksporterów żywności

Do realizacji programu "Czyste Powietrze" mają się też włączyć banki

Przypomniał, że do realizacji programu "Czyste Powietrze" mają się też włączyć banki. Za ich pośrednictwem będzie można uzyskać niskooprocentowany kredyt m.in. na wymianę starego pieca czy termomodernizację budynku. Przyznana dotacja z programu "Czyste Powietrze" pozwoli spłacić część zaciągniętych pożyczek.

Mirowski zaapelował do samorządów, aby nie "kanibalizowały" programu "Czyste Powietrze" poprzez uruchamianie lokalnych, konkurencyjnych funduszy. "Jeżeli macie państwo środki na takie programy, to dopłacajcie je do wymiany źródeł ciepła w ramach programu Czyste Powietrze. To najbardziej racjonalne wyjście" – powiedział.

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach poinformował, że porozumienie na wspólną realizację programu "Czyste Powietrze" podpisało 68 ze 102 gmin z regionu. Zaznaczył, że to najlepszy wynik w kraju.

W 2020 roku w woj. świętokrzyskim podpisano ponad 10 tys. umów na realizację programu "Czyste Powietrze". Łączne wsparcie na inwestycje wyniosło ponad 90 milionów złotych.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2022