Talk icon

Informacje

20-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Czy pszczoły i rolnicy mogą być prawdziwymi przyjaciółmi?

pszczoły

Pszczoły mają dziś swoje święto – Światowy Dzień Pszczół. W tym dniu szczególnie pamiętać należy o roli pełnionej przez pożyteczne zapylacze. 

Owady zapylające to jedne z najbardziej zapracowanych stworzeń, pełniące niezwykle ważną rolę  w ekosystemie, szczególnie w rolnictwie. Pszczoła miodna może być więc najlepszym przyjacielem rolnika. Dzięki jej pracy rolnik otrzyma wyższe plony owoców, warzyw oraz roślin oleistych  i białkowych. Dlatego ważne jest, by prace polowe planował i wykonywał z myślą o bezpieczeństwie zapylaczy. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin w ramach kampanii edukacyjnej Pomagamy Pszczołom Bez Lipy przypomina o jednej z najważniejszych współprac – rolnika z pszczelarzem.

Współpraca rolnika i pszczelarza jest niezbędna do tworzenia zrównoważonego rolnictwa. Około 74% pszczelarzy deklaruje współpracę z rolnikami, a 65% z nich ocenia tę współpracę bardzo dobrze. Najczęściej polega ona na umieszczaniu uli przy plantacjach oraz informowaniu pszczelarzy o terminach przeprowadzanych oprysków. Bliska i partnerska współpraca pszczelarzy z rolnikami ogranicza czynniki ryzyka zagrażające pszczołom.   

Co powie Kaja? 

Z okazji Światowego Dnia Pszczoły we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach PSOR przygotowało kolejny odcinek animowanej serii pt. „Z kamerą wśród pszczół” poświęcony współpracy rolnika i pszczelarza. W czwartym już filmie główna bohaterka – pszczoła Kaja – przedstawia rolnikowi zalety i zasady współpracy rolnikowi m.in. o właściwych porach przeprowadzania oprysków. Premiera filmu zaplanowana jest na 20 maja na stronie PSOR na Facebooku.

Partnerem filmu jest także Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych „Czy rolnik może być przyjacielem owadów zapylających? Zdecydowanie! Partnerska współpraca rolnika z pszczelarzem to jeden z przejawów troski o dobrostan tych ważnych dla produkcji żywności zwierząt. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już od czterech lat pokazuje najlepsze praktyki w tym obszarze. Znamy wielu rolników, którzy zabiegi ochrony wykonują odpowiedzialnie i nawiązują owocną współpracę z lokalnymi pszczelarzami. W tym roku te zasady przybliżamy w ramach serii filmów  „Z kamerą wśród pszczół” – mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Pszczoły potrzebują przestrzeni

Owady zapylające, aby mogły wykonywać swoją pracę, potrzebują przestrzeni, w której znajdą pożywienie i schronienie przez cały rok. Dlatego PSOR zachęca zarówno mieszkańców wsi, jak i miast do wysiewania roślin miododajnych w ramach akcji #PomagamyPszczołomBezLipy, która jest prowadzona m.in. na dedykowanym wydarzeniu na Facebooku. 

Czytaj także: Pasieki na dachach popularne. Tu pszczoły są bezpieczne

PSOR/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023