O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Czy Greta Thunberg była opłacana przez Rosję? Aktywiści mają dowody

Greta Thunberg

Pojawiają się podejrzenia, że nastoletnia aktywistka Greta Thunberg mogła działać na rzecz Rosji nie do końca bezinteresownie.

Szwedzcy aktywiści wskazują, że inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego była powiązana z rosyjską organizacją pozarządową, finansowaną przez rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych Rosji. Jak na razie sprawa jest utajniona i badana przez szwedzkie służby specjalne.

Greta Thunberg finansowana przez Rosję?

W ciągu najbliższych tygodni dowiemy się, czy działania szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg były finansowane przez Rosję. Szwedzkie służby specjalne zajęły się sprawą po doniesieniach szwedzkich aktywistów. Aktywiści wykazali, że Greta Thunberg mogła działać na rzecz Rosji nie do końca bezinteresownie. Według nich pieniądze miały być przekazywane środowisku, które zebrało się przy Thunberg przez jedną z rosyjskich organizacji pozarządowych finansowaną przez tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Całe śledztwo w tej sprawie jest utajnione, a sama aktywistka nie odniosła się publicznie do zarzutów. Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę, że ostatni raz aktywistka wypowiadała się publicznie pod koniec listopada 2021 roku, kiedy to Rosja zaczęła przeprowadzać ćwiczenia na terytorium Białorusi. Aktualnie Greta Thunberg nie udziela się aktywnie w mediach. 

Greta Thunberg Rosja

Działania szwedzkiej aktywistki 

Greta Thunberg zasłynęła w 2018 r. W tym czasie rozpoczęła swoje szkolne strajki. Co tydzień w piątek zamiast do szkoły przychodziła pod budynek parlamentu, gdzie protestowała przeciwko zmianom klimatu i apelując do światowych przywódców o podjęcie konkretnych działań mających zapobiec katastrofie klimatycznej.

W ostatnich latach świat oszalał na punkcie szwedzkiej aktywistki. Thunberg została okrzyknięta Człowiekiem Roku tygodnika „Time” za rok 2019. We wrześniu 2019 r. Amnesty International przyznała Grecie Thunberg oraz powstałemu z jej inspiracji uczniowskiemu ruchowi ekologicznemu Piątki dla Przyszłości tytuł Ambasadora SumieniaZostała nominowana do nagrody Children’s Climate Prize dla dzieci i młodzieży fundowanej przez koncern energetyczny Telge Energi AB. 

Czytaj również: Greta Thunberg: Czasem trzeba rozgniewać ludzi, żeby wywrzeć wpływ

stefczyk.info/fot.pixabay.com/pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023