O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-02-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Czerpak entomologiczny – najprostsza pułapka przeciw szkodnikom

Czerpak entomologiczny

Czerpak entomologiczny jest jedną z najprostszych pułapek, która służy do odławiania szkodników na różnych uprawach rolnych.

Samo odławianie owadzich szkodników w celach diagnostycznych i kontroli liczebności populacji prowadzi się za pomocą różnych metod, używając rozmaitego sprzętu entomologicznego i specjalnych urządzeń. Stosuje się to dla ustalania, czy na danym terenie znajdują się fitofagi, a jeśli tak, to w jakiej liczebności. Określenie w jakim okresie gradacji znajduje się określony gatunek.

Najprostszy przyrząd do walki ze szkodnikami

Czerpak entomologiczny jest zbudowany z metalowej obręczy składanej lub jednolitej, worka płóciennego i drewnianej rękojeści. Od góry obręcz, podobnie jak worek, ma średnicę 30 cm, który zwęża się ku dołowi. Dno worka powinno być zaokrąglone. Długość worka wynosi 50-60 cm.

Samo korzystanie z urządzenia polega na wielokrotnym energicznym pociąganiu po roślinach uprawianych na polu raz w prawo i raz w lewo. Otwór czerpaka powinien zawsze być zwrócony w kierunku ruchu, by łatwiej łapać owady. Powinno się wykonać minimum 25 pociągnięć na jedną próbę. Można też strząsać wszystkie fitofagi ręką do czerpaka z określonej liczby roślin.

Czerpak entomologiczny, czyli również strząsanie owadów

Czerpak entomologiczny można wykorzystać do nie tylko czerpakowania, ale również strząsania owadów w pasach brzeźnych pola. W tym celu należy wybrać 5 dowolnych punktów (im więcej punktów tym dokładniejsza obserwacja). Każdą próbę analizuje się oddzielnie. Najpierw wybieramy gatunki najbardziej ruchliwe, stopniowo przechodząc do mniej ruchliwych owadów. Złowione szkodniki można umieścić w słoiku, lub w foliówce i przenieść do laboratorium na analizę i badania. Owady z czerpaka wybiera się np. do probówek w pierwszej kolejności te najbardziej ruchliwe, aby zapobiec ich wyjściu lub wylotowi z czerpaka, a mniej ruchliwe można wybierać w dalszej kolejności. Czerpakowanie  stosowane  jest  do  kontroli  lotu  i  liczebności  np.  skrzypionek  i ploniarki zbożówki na zbożach.

Innymi sposobami odławiania owadów są naczynia żółte, tablice żółte klejowe, samołówki świetlne, pułapki fermonowe, aspirator Johnsona, czy też łapacze zarodników.

Czytaj również: Plamistość siatkowa jęczmienia – terminy zwalczania w danych fazach

Cdr.gov.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023