O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Cykl płciowy loch – wszystko, co hodowca trzody chlewnej powinien wiedzieć

Cykl płciowy loch

Cykl płciowy loch jest złożonym procesem, a dojrzałość płciową osobniki osiągają najczęściej między 150 a 220 dniem życia. Dojrzałość hodowlana następuje zazwyczaj nieco później, głównie w 7 lub 8 miesiącu życia i uzależniona jest przede wszystkim od masy ciała danego zwierzęcia. Lochy i dojrzale płciowo loszki przejawiają objawy rujowe przez cały rok, dlatego też zalicza się je do zwierząt poliestralnych.

Cykl płciowy loch – faza pęcherzykowa i faza ciałka żółtego

Cykl płciowy loch jest okresem, który trwa od pierwszego dnia rui aż do ostatniego dnia, który poprzedza następną ruję. U loch trwa zazwyczaj około 21 dni, niekiedy z wahaniami do 2,5 dnia i można podzielić go na dwie fazy: pęcherzykową i ciałka żółtego. U wchodzących w dojrzałość płciową loszek, dzięki hormonom płciowym, dochodzi do dojrzewania i wzrostu pęcherzyków jajnikowych, które zawierzają komórki jajowe. Dojrzewające pęcherzyki jajnikowe mają zdolność do produkowania estrogenów, których głównym zadaniem jest warunkowanie występowania i intensywności zewnętrznych objawów rujowych. Do pękania pęcherzyków najczęściej dochodzi po około sześciu dniach – wówczas następuje proces owulacji, czyli uwolnienie komórek jajowych.cykl plciowy loch 2

Owulacja, a cykl płciowy loch

Owulacja to jeden z najważniejszych procesów, który określa cykl płciowy loch. Od pęknięcia pierwszego do ostatniego pęcherzyka, trwa zazwyczaj od 1 godziny do 3 godzin. Tuż po owulacji zaczyna się faza ciałka żółtego, które rozwija się w miejscu, w którym wcześniej występował pęcherzyk jajnikowy. Ciałko żółte posiada zdolność do produkcji progesteronu – hormonu odpowiadającego za zahamowanie produkcji hormonów gonadtropowych, które odpowiadają za wzrost i dojrzewanie kolejnych pęcherzyków jajnikowych.

Czytaj także: Szpinak pomoże w zasilaniu ogniw paliwowych i tworzeniu baterii

Cykl płciowy loch – o co chodzi w procesie zapłodnienia?

Jeśli w komórkach jajowych doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia się ich w błonie śluzowej macicy, ciałko żółte pozostaje czynne i produkuje progesteron przez cały okres ciąży i laktacji, co w efekcie prowadzi do tego, że kolejna ruja wystąpi dopiero po odsadzeniu prosiąt. Jeżeli jednak nie doszło do zapłodnienia w komórkach jajowych i nie zagnieździły się one w ścianie macicy, ciałko żółte zanika po około 14-15 dniach, co finalnie prowadzi do ponownego wydzielenia przez przysadkę mózgową gonatropiny i ponownego dojrzewania pęcherzyków na jajnikach.

cdr.gov.pl/fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023