O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Chwasty w ziemniakach, czyli poważne zagrożenie dla uprawy

ziemniaki

Chwasty w ziemniakach i występujące w innych roślinach uprawianych stanowią zagrożenie dla plonów. Nie tylko ze względu na czerpanie wody oraz składników mineralnych z gleby, na których rosną wraz z uprawami, ale również ze względu na źródło chorób i pasożytów występujących w chwastach, zwłaszcza w chwastach w ziemniakach. Rośliny przez obecność pasożytów wolniej wzrastają, występuje więcej uszkodzonych wewnętrznie i zewnętrznie plonów oraz powstaje bardzo dużo odpadów nie nadających się do sprzedaży. Skuteczna eliminacja chwastów w ziemniakach możliwa jest dzięki użyciu odpowiednich środków i metod chwastobójczych w wyznaczonym do tego terminie.

Chwasty w ziemniakach – ogólna charakterystyka

Chwasty są dużym zagrożeniem, ponieważ zabierają wodę oraz składniki mineralne uprawianym roślinom. Chwasty w ziemniakach stanowią idealne środowisko dla rozwijania się chorób i szkodników w owych uprawach. Ponadto chwasty w ziemniakach utrudniają zbiory, wpływając na uszkodzenia bulw i powstawanie wad zewnętrznych i wewnętrznych. Występuje około 100 gatunków chwastów krótkotrwałych i kilka gatunków wieloletnich. Jednocześnie występuje maksymalnie kilkanaście gatunków chwastów w ziemniakach. Najpopularniejszymi chwastami dwuliściennymi występującymi w ziemniaka są: rdest powojowaty, komosa biała, powój polny, szarłat szorstki, dymnica pospolita, tobołki polne, jasnota purpurowa, gwiazdnica pospolita, fiołek polny, gorczyca polna, tasznik pospolity, sporek polny i przetacznik polny rzodkiew świrzepa. Natomiast jednoliścienne to: perz właściwy, włośnica zielona, chwastnica jednostronna, tomka oścista, palusznik krwawy, wiechlina roczna i wyczyniec polny.

Czytaj także: Noszenie maseczek – kiedy rolnik musi stosować się do nakazu?

Jak prawidłowo zwalczyć chwasty w ziemniakach?

Występowanie chwastów w ziemniakach można podzielić na dwa etapy: zachwaszczanie pierwotne i zachwaszczanie wtórne. chwasty w ziemniakach rolnictwoPierwsze utrudnia rozwój plonów, a drugie ich zbiór poprzez uszkodzenie bul przy ich zbieraniu. Chwasty w ziemniakach zwalcza się tradycyjnymi metodami: mechanicznymi lub chemiczno- mechanicznymi. W pierwszej kolejności należy stosować metody zapobiegawcze, m.in. nawożenie, płodozmian, dostosowanie się do zasad prawidłowej agrotechniki, a dopiero później uciekać się do środków ochrony roślin. W chwili stwierdzenia braku efektów, występowania pasożytów i zagrożenie uprawy można przejść do następnego kroku zwalczania chwastów w ziemniakach, tj. środków chemicznych.

Mechaniczna metoda zwalczania chwastów w ziemniakach

W celu uniknięcia chwastów w ziemniakach już przy sadzeniu bulw do powstania rzędów stosuje się mechaniczne metody zwalczania chwastów w ziemniakach. Najpierw należy obsypywanie wykonać na głębokości 5 cm, następnie 12 cm. Tym oto sposobem nie dopuści się do ukorzenienia chwastów w ziemniakach, natomiast trzeba mieć na uwadze fakt, że sprzyja to przenoszeniu chorób ziemniaka. Zabiegi te wykonuje się w liczbie 3 - 6 powtórzeń przed wschodami i 2-3 po wschodach. Metoda ta jest idealna do zwalczania chwastów w ziemniakach na etapie siewek. Technika ta jest niebezpieczna dla wschodzących bulw, ze względu na fakt, że można je łatwo uszkodzić, a przy częstych zabiegach ziemia może ulec zbryleniu lub nadmiernemu wysuszeniu.

Mechaniczno-chemiczna metoda zwalczania chwastów w ziemniakach

Mechaniczno-chemiczna metoda zwalczania chwastów w ziemniakach wymaga nakładu mniejszej energii niż poprzednia, ponadto jest skuteczniejsza i bardziej opłacalna. Polecana jest dla większych gospodarstw uprawiających ziemniaki z przeznaczeniem przetwórczym. Najlepsze dla tej metody zwalczania chwastów w ziemniakach są herbicydy, które stosuje się przed i po wschodach ziemniaka. Im chwasty w ziemniakach są mniejsze, tym łatwiej je zwalczyć. Po wschodach, najpóźniej zabieg należy wykonać do chwili zwierania rzędów. Jeżeli uda nam się zwalczyć chwasty w ziemniakach na tym etapie, nie wystąpi zachwaszczanie wtórne. Późniejsza reakcja herbicydami może nie przynieść takich efektów, gdyż przez wyrośnięte ziemniaki trudniej jest się dostać do chwastów. Do zwalczanie chwastów jednoliściennych najlepiej zastosować środki z propachizafop, fluazifop-P-butylu, chizalofop-P-etylu, cykloksydym oraz kletodym, natomiast dla jedno i dwuliściennych metrybuzyną i rimsulfuronem oraz bentazon, jeżeli roślina osiągnie wzrost od 10-15 cm. Wraz z herbicydami należy stosować adjuwanty, są to środki przyczepno-zwilżające umożliwiają, m.in. równomierne rozprowadzeni się substancji.

tygodnik-rolniczy.pl/rolniczeabc.pl,nufarm.com/AO/Fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023