O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-12-2021

Autor: Michał Rybka

Chmiel – poznaj niesamowite właściwości tej rośliny

Chmiel

Chmiel w Polsce kojarzy się głównie jako niezbędny element piwa oraz z posmakiem goryczki. Jak się jednak okazuje roślina ta posiada właściwości lecznicze.

Chmiel (Humulus Lupulus) należy do rodziny konopiowatych. Jest rośliną, która występuje głównie w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. W Polsce w dużej mierze jest uprawiany na plantacjach, ale można go spotkać również jako roślinę dziko żyjącą w np. lasach czy zaroślach. Dziko rosnące szyszki chmielu można bez żadnych wątpliwości zerwać i wykorzystać je w kuchni. Świetnie sprawdzają się jako zioła i przyprawy.

Roślina była już wykorzystywana w starożytnym Rzymie

Najstarsze zapiski historyczne dotyczące chmielu sięgają czasów starożytnego Rzymu. Rzymianie wykorzystywali go jako charakterystyczną przyprawę do piwa. Ciekawostką jest, że na początku piwo ważyło się tylko ze słodu, bez udziału chmielu. Starożytni jadali również sałatę sporządzoną z młodych pędów chmielu, a Indianie piekli z nich ciasta.

Szyszki chmielowe mają w sobie zawartość olejku eterycznego ok. 1-3%, garbnika – około 4-5%, żywicy – około 10%. Zawierają w sobie również α-kwasy – humulon, adhumulon, kohumulon, posthumulon, prehumulon; β-kwasy – lupulon, kolupulon, adlupulon, prelupulon, postlupulon oraz ich pochodne, alkohol terpenowy i jego estry, chinony, asparaginę, cholinę oraz flawonoidy.chmiel2

Chmiel i jego korzystne działanie na ludzki organizm

Działania nasenne, uspokajające, przeciwlękowe i rozkurczowe – wszystkie te właściwości można wydobyć z tego ziela. Ale to jeszcze nie koniec, ponieważ chmiel zapobiega bezsoczności żołądka, przyspiesza trawienie, poprawia wchłanianie pokarmów, pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa ochronnie na gruczoł krokowy u mężczyzn (łagodzi też objawy związane z przerostem prostaty). Może okazać się również kluczem do rozwiązania problemów, dotyczących oddawania moczu, przedwczesnego wytrysku czy mimowolnego moczenia się, gdyż działania rośliny poprawiają kontrolę nerwową nad zwieraczami. Kolejną właściwością jest wywieranie wpływu na antyandrogeny i estrogeny.

Chmiel w walce z wirusami i bakteriami

Badania kliniczne ziela wskazują na silne właściwości hamujące w stosunku do bakterii powodujących pojawianie się trądziku. Warto dodać, że truskawki również posiadają takie właściwości. Z kolei w inne badanie potwierdziło, że ksantohumol silnie oddziałuje na bakterie Gram-dodatnim (Streptococcus mutans i Staphylococcus aureus), grzyby (Trichophyton spp.) i wirusy (biegunki bydła BVDV, wirusy opryszczki pospolitej typ 1 i 2 oraz cytomegalowirus, HIV-1). Jakby tego było mało, chmiel może hamować replikację zarodźca malarii. To nie koniec właściwości rośliny. Można też wykąpać się w naparze z szyszek chmielu. Taka kąpiel podziała na nas regenerująco, kojąco oraz przeciwzapalnie (jeśli mamy problem z podrażnioną skórą). Badania wykazały, że kompresy z chmielu działają przeciw reumatyzmowi, a wcierki chmielowa zapobiegają wypadaniu włosów.

Chmiel vs menopauza

Szyszki chmielu łagodzą objawy menopauzy. Z racji tego, że nie powodują powikłań zakrzepowo –zatorowych, to są używane w terapii zastępczej. 100 μg ekstraktu chmielowego wpływa pozytywnie w odniesieniu do objawów naczynioruchowych. Potwierdziły to badania, w których zauważono spadek uderzeń gorąca.

Ziele obniża poziom stresu, działa antydepresyjnie i może nam pomóc w walce z rakiem

Lupulina zawarta w szyszkach chmielowych powoduje, że bodźce przenoszone do ośrodkowego układu nerwowego są wygłuszane. To sprawia, że czujemy się spokojni i wyciszeni. Naukowcy twierdzą, że spożycie chmielu powoduje spadek temperatury ciała i zmniejszenie motoryki, co ma bezpośredni wpływ na jakość naszego snu. Z kolei inne eksploracje chmielu pokazały, iż dawka 5 mg pentobarbitalemu działa przeciwdepresyjnie.

Roślina z rodziny konopiowatych ma w sobie związki, które działają chemoprewencyjnie, czyl przeciwnowotworowo. Badania in vitro wykazują, że związki chmielowe powodują zahamowanie rozwoju komórek rakowych raka piersi i prostaty. Jednakże zaznaczamy, że były to wyłącznie badania in vitro.chmiel3

Jak przyrządzić napar chmielowy?

Na koniec proponujemy samodzielne przyrządzenie naparu chmielowego, który niesamowicie dobrze działa na rozkurcze, wzmocnienie organizmu oraz układ trawienny.

1 łyżkę szyszek chmielowych należy zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut pod szczelne przykrycie. Następnie napar trzeba przecedzić. Można go pić od 1/4 do 1/3 szklanki, pół godziny przed posiłkami.

Nie można przesadzić ze stosowaniem preparatów z szyszek chmielowych. Należy być się czujnym zwłaszcza, gdy przyjmuje się inne leki uspokajające. W takim przypadku trzeba udać się na konsultacje do lekarza.

Zobacz też: Zjednoczeni piwowarzy apelują w obronie polskiego piwa

wir.org.pl/ fot. pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023