Talk icon

Informacje

02-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny skupu zbóż notowały wzrosty w końcówce maja

Ceny skupu zbóż

Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnie ceny skupu zbóż w końcówce maja zanotowały wzrosty w większości przypadków.

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe ośmiu raportowanych zbóż wzrosły, a trzech spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 22-go maja 2022. Zarówno wzrosty jak i spadki cen średnich zbóż najczęściej kupowanych były niewielkie. 

Ceny skupu zbóż z niewielkim zmianami

Warto zauważyć, że wszystkie  drożejące w analizowanym tygodniu zboża zaliczały jednocześnie swoje historyczne maksima cen średnich.

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1732 zł/t, po wzroście o 1,1% (+19 zł/t) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy paszowej zwiększyła się o 1,3% (+22 zł/t) do 1726 zł/t.

W ujęciu regionalnym średnie ceny skupu zbóż płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w zakresie od 1703 zł/t – makroregion Południowy, do 1746 zł/t – makroregion Centralno-Wschodni.

Ceny skupu zbóż

Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była nieco mniejsza i zawarła się w przedziale od 1634 zł/t (makroregion Centralno-Wschodni) do 1762 zł/t (makroregion Północno-Zachodni).

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 43,0% (+0,9% w skali tygodnia), w tym pszenica stanowiła 41,4%. Udział kukurydzy w skupie spadł z 22% do 19%. Obniżyła się też symbolicznie cena średnia skupowanej kukurydzy o 0,3% (-5 zł/t) do 1479 zł/t.

Czytaj też: Ceny zbóż pozostają wysokie i zmienne. Prawdziwy rollercoaster na rynku

ewgt.com.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023