Talk icon

Informacje

22-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy w USA rosną po raporcie o spadku jej amerykańskich zapasów

Ceny ropy

Jaki informują maklerzy ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku rosną po publikacji branżowego raportu o spadku jej amerykańskich zapasów.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim cotygodniowym branżowym raporcie, że zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 3,67 mln baryłek. Byłby to już 4. z kolei tydzień, gdy zapasy ropy w USA zmalały. W środę oficjalne dane o zapasach ropy i jej produktów w USA przedstawi Departament Energii (DoE). Analitycy prognozują, że zapasy ropy spadły w ub. tygodniu o 2,5 mln baryłek. Inwestorzy śledzą tymczasem nowe doniesienia na temat rozprzestrzeniania się wariantu Omikron w wielu krajach na świecie, co wywołuje obawy o popyt na paliwa.

Ceny ropy na giełdzie w USA rosną

Maklerzy informują, że ceny ropy rosną. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 71,25 USD, wyżej o 0,18 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 73,96 USD za baryłkę, niżej o 0,03 proc. Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim cotygodniowym branżowym raporcie, że zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 3,67 mln baryłek. Byłby to już 4. z kolei tydzień, gdy zapasy ropy w USA zmalały.

API podał też, że spadły zapasy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego – o 849 tys. baryłek.

Wzrost zanotowano za to jeśli chodzi o zapasy benzyny – te zwiększyły się w ub. tygodniu o 3,7 mln baryłek.

Zapasy ropy w USA maleją

W środę oficjalne dane ceny ropy 01o zapasach ropy i jej produktów w USA przedstawi Departament Energii (DoE). Analitycy prognozują, że zapasy ropy spadły w ub. tygodniu o 2,5 mln baryłek. Inwestorzy śledzą tymczasem nowe doniesienia na temat rozprzestrzeniania się wariantu Omikron w wielu krajach na świecie, co wywołuje obawy o popyt na paliwa.

"Obawy związane z falami zakażeń koronawirusem, w tym Omikronem, będą wpływać na notowania ropy, a słabsza aktywność inwestorów pod koniec roku zwiększy zmienność na rynkach" – ocenia Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights. 

"W tym i następnym tygodniu normą mogą być wahania ceny ropy o 2-4 proc." – dodaje.

Sungchill Yun, starszy analityk ds. surowców w VI Investment Corp. mówi z kolei:

"Nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie zmusi Chiny do dalszego zaostrzania kontroli i restrykcji przed zbliżającymi się zimowymi igrzyskami olimpijskimi, co wpłynie na spadek zapotrzebowania na ropę" – ocenia.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 3,7 proc. Brent na ICE zyskała poprzedniego dnia 3,4 proc.

Czytaj też: Ceny ropy w dół o ponad 3 proc. Spada popyt z powodu Omicrona

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023