O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-06-2022

Autor: Świat Rolnika

Ceny ropy znów idą w górę. Reakcja na działania Arabii Saudyjskiej

Ceny ropy

Ceny ropy rosną na globalnych giełdach paliw po tym, jak Arabia Saudyjska podwyższyła ceny swojego surowca dla odbiorców w Azji, mocniej niż prognozowano.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 119,55 USD, wyżej o 0,57 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec jest wyceniana po 120,44 USD za baryłkę, w górę o 0,60 proc. Arabia Saudyjska wysyła ponad 60 proc. swojego eksportu ropy do Azji, a największymi odbiorcami tego surowca są Chiny, Japonia, Korea Południowa i Indie. 

Ceny ropy podwyższone przez Arabię Saudyjską

Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, podwyższyła oficjalne ceny ropy dla odbiorców w Azji w czasie, gdy Chiny – największy importer ropy na świecie, ostrożnie wychodzą z wprowadzonych przed kilkoma tygodniami blokad w czasie walki z epidemią Covid-19.

Koncern Aramco podwyższył cenę swojej kluczowej ropy Arab Light dla Azji o 2,10 USD na baryłce do 6,50 USD powyżej benchmarku, który stosuje. Na rynku spodziewano się podwyżki o 1,50 USD na baryłce – wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg wśród firm rafineryjnych o traderów. 

Arabia Saudyjska wysyła ponad 60 proc. swojego eksportu ropy do Azji, a największymi odbiorcami tego surowca są Chiny, Japonia, Korea Południowa i Indie.  Aramco podwyższył też ceny swojej ropy eksportowanej do krajów północno-zachodniej Europy i regionu śródziemnomorskiego. Ceny ropy dla odbiorców w USA pozostaną natomiast niezmienione, już drugi miesiąc z rzędu.

"Nadszedł szczyt popytu na ropę" – ocenił Chen Shuxian, analityk Cinda Securities Co., cytowany przez agencję Bloomberg.

Chen dodał, że letni okres wzmożonych podróży samochodami w USA i Europie przyczyni się do wyższej konsumpcji paliw, podczas gdy popyt w Chinach odbije się po załgodzeniu lockdownów.

Ceny ropy

Ceny ropy na rynkach paliw wzrosły o prawie 60 proc.

W ub. czwartek Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy (OPEC+) uzgodnili, że zwiększą dostawy ropy o 648 tys. baryłek dziennie na lipiec i sierpień – to 0,4 proc. globalnego zapotrzebowania na ropę.

Mimo to większość analityków twierdzi, że 23-narodowy sojusz prawdopodobnie nie osiągnie zakładanych celów dostaw, ponieważ wielu członków tej grupy ma trudności z pompowaniem ustalonych dla nim limitów.  Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie to niemal jedyni członkowie OPEC+, którzy mają jeszcze wolne moce produkcyjne.

Ceny ropy na rynkach paliw wzrosły o prawie 60 proc., ponieważ odbicie popytu na surowiec na świecie – po pandemii Covid-19 – zbiegło się w czasie z zacieśnieniem się sytuacji na giełdach ropy – po inwazji Rosji na Ukrainę, ponad 100 dni temu.

Wojna Rosji z Ukrainą wpłynęła na silne wzrosty inflacji, po zwyżkach cen wszystkiego – od żywności po paliwa, i spowodowała agresywniejsze nastawienie banków centralnych wobec zmian ich polityki monetarnej. 

Czytaj też: Ceny ropy naftowej kończą szósty tydzień ze wzrostem notowań

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023