Talk icon

Informacje

10-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny gazu ponownie notują wzrosty. Powodem ograniczenie podaży z Rosji

Ceny gazu

Hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły w poniedziałek o 5 procent w związku z ograniczeniem podaży surowca z Rosji i prognozami obniżenia temperatury.

Informację tę przekazała agencja Reuters. Przypomniała jednocześnie, że od końca grudnia gaz w rurociągu Jamał-Europa przesyłany jest w odwrotnym kierunku, z Niemiec na wschód. “Rosyjski koncern Gazprom wyjaśniał, że nie realizuje eksportu gazu tym rurociągiem ze względu na brak nowych europejskich zamówień. Firmy w Europie wolą kupować gaz już zgromadzony na miejscu w zbiornikach, niż nabywać surowiec z Rosji po rekordowych cenach” – uzupełnia Reuters.

Ceny gazu osiągnęły rekordowy poziom już w grudniu 2021 r.

“Ceny gazu w Europie osiągnęły rekordowy poziom w grudniu 2021 r., gdy wynosiły ponad 180 euro za MWh. Od tego czasu dzięki dostawom ciekłego gazu LNG do Europy ceny spadły poniżej 100 euro za MWh” – przypomina Reuters. Dodaje, że w poniedziałek wskaźnik hurtowych cen gazu wzrósł o 5 proc. i wynosił 88 euro.

“Przyczyną podwyżki są prognozy pogody przewidujące obniżenie temperatury i spadek produkcji energii z elektrowni wiatrowych” – pisze agencja. Dodaje, że od końca poprzedniego roku wciąż utrzymywany jest rewers na gazociągu jamalskim, co zmniejsza podaż gazu z Rosji.

Od 21 grudnia 2021 r. gaz w przebiegającym przez Polskę rurociągu Jamał-Europa płynie z zachodu na wschód, czyli w odwrotnym kierunku niż zazwyczaj. Gazociąg dostarcza ok. jednej szóstej całego eksportu rosyjskiej ropy do Europy i Turcji.

“Rosyjski koncern Gazprom wyjaśniał, że nie realizuje eksportu gazu tym rurociągiem ze względu na brak nowych europejskich zamówień. Firmy w Europie wolą kupować gaz już zgromadzony na miejscu w zbiornikach, niż nabywać surowiec z Rosji po rekordowych cenach” – uzupełnia Reuters.

Zachód oskarża Rosję o polityczne zagrywki

“Jednak niektórzy zachodni politycy oskarżająCeny gazu 01 Rosję o celowe wstrzymywanie dostaw gazu do Europy i wykorzystywanie zmniejszonej podaży surowca, jako środka nacisku w napięciach politycznych wokół Ukrainy” – zaznacza agencja. Dodaje, że działania Rosji są też postrzegane jako próba wymuszenia certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.

Moskwa zaprzecza tym zarzutom i twierdzi, że wypełnia swoje zobowiązania dotyczące dostaw surowca.

“Nie jest jasne, kiedy przesył w gazociągu Jamał-Europa znów będzie się odbywał w normalnym kierunku; z zapowiedzi Gazpromu wynika, że zmiana powinna nastąpić jeszcze w tym miesiącu” – pisze Reuters. Dodaje, że w poniedziałek – według punktu pomiarowego na niemiecko-polskiej granicy – rurą w kierunku wschodnim przesyłano 7 mln kWh gazu na godzinę.

“Zmiana kierunku przesyłu w gazociągu jamalskim wpłynęła na rosnące ceny gazu w Europie, co doprowadziło już do upadku niektóre firmy i jest również odczuwane przez konsumentów” – zauważa Reuters.

Czytaj też: Ceny paliw znów pójdą w górę. Tak twierdzą eksperci

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023