O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny cukru w Europie powoli odbijają się z najniższych od 4 lat poziomów

Ceny cukru

Rynek cukru w Unii Europejskiej jest nadal mocno ograniczony. Lecz ceny cukru powoli zaczynają się odbijać z najniższych poziomów notowanych w ciągu 4 lat.

Prognozy korzystniejszych dla rolników cen są oparte na podstawie tegorocznych żniw buraków cukrowych.

Ceny cukru powoli wychodzą z kryzysowych poziomów w Europie

Europejski rynek cukru powoli wychodzi z kryzysu. We wrześniu rynkowe ceny cukru białego w ​​UE po raz pierwszy od czterech lat przekroczyły poziom 404 euro za tonę – wartość alarmową, poniżej której Komisja Brukselska jest uprawniona do podjęcia działań kryzysowych zgodnie z literami rozporządzenia rynkowego .

Jednak, jak dobrze wiadomo, Komisja Europejska nie interweniowała na rynku, więc europejscy plantatorzy buraków, a wraz z nimi przemysł cukrowniczy, przeżywają od października 2017 roku głęboką ciąg rozpaczliwych działań, w tym zamykanie zakładów , wielomilionowe straty oraz znaczne ograniczenie powierzchni upraw buraków cukrowych.

Buraki cukrowe z tegorocznych zbiorów będą dużo lepiej opłacane niż te zeszłoroczne

Wraz z trwającym sezonem w 2021 rokuCeny cukru 02 kryzys wydaje się być zakończony.

Jedno jest pewne: buraki ze żniw w 2021 roku będą lepiej opłacane niż te w 2020 roku

– mówi dr. Hermann Schmitz, kierownik ds. rolnictwa w firmie produkującej cukier Pfeifer & Langen.

Dla plantatorów buraków cukrowych w Nadrenii oznacza to, że: po raz pierwszy od czasu liberalizacji buraki będą lepiej opłacane w modelu elastycznych cen niż w ramach stałej ceny bezpieczeństwa. Schmitz obiecał to podczas konferencji prasowej z dziennikarzami w zakładzie w Jülich.

Przyczyny ożywienia ceny cukru można szukać na rynku światowym. Oczekuje się, że światowy bilans dostaw cukru zamknie się deficytem po raz czwarty z rzędu w latach 2021/22. Prognozują tak eksperci rynkowi z FO Licht.

Oczekuje się, że światowa produkcja cukru wzrośnie o 4 miliony ton do poziomu 183 milionów ton w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak konsumpcja odbudowuje się po pandemii koronawirusa, więc może wynieść nawet 185 milionów ton, co spowoduje, że ostateczne zapasy prawdopodobnie ponownie się zmniejszą. Z tego powodu ceny giełdowe w Londynie i Nowym Jorku rosną.

Czytaj też: Ceny żywności na świecie są na najwyższym poziomie od 2011 roku

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023