O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Brzoskwinie i nektarynki zanotują wzrost konsumpcji i importu w UE

Brzoskwinie i nektarynki

Świeże brzoskwinie i nektarynki zanotują w tym roku wzrost spożycia o 3 procent w całej Unii Europejskiej – w porównaniu do konsumpcji w 2021 roku.

Wzrost konsumpcji będzie napędzany przez większą świeżą produkcję, dobrą pogodę i powrót turystyki. Dane te wynikają z raportu Komisji Europejskiej na temat perspektyw rynku rolnego na lato 2022 roku, według hiszpańskiego stowarzyszenia FEPEX. Produkcja w UE wzrasta o 3 procent, a import o 11 procent, podczas gdy eksport się stabilizuje.

Brzoskwinie i nektarynki zanotują również wzrost produkcji w UE

Spożycie świeżych brzoskwiń i nektaryn w UE wzrasta z 5,9 kg na mieszkańca w 2021 r. do 6,1 kg na mieszkańca w tym roku (+3 procent), pomimo słabszej siły nabywczej. Stanowi to ożywienie, ale jest o 5 procent niższe od średniego zużycia w ciągu ostatnich pięciu lat. Wzrost konsumpcji będzie napędzany przez większą świeżą produkcję, dobrą pogodę i powrót turystyki.

Brzoskwinie i nektarynki zanotują wzrost produkcji w Unii Europejskiej o 3 procent do poziomu 3,4 miliona ton – czyli o 9 procent poniżej średniej z pięciu lat. Pozytywne oczekiwania produkcyjne we Włoszech, Francji i Grecji zrekompensują w tym roku znaczne straty w Hiszpanii (-20%), spowodowane przez historyczne szkody spowodowane mrozem i burzą Cyryl.

Brzoskwinie i nektarynki

Eksport brzoskwiń i nektaryn utrzyma się na stabilnym poziomie

Wywóz z UE brzoskwiń i nektaryn utrzyma się na stabilnym poziomie około 140 000 ton (+2 procent rok do roku). Obecne trudności w eksporcie na Wschód (m.in. Białoruś i Ukrainę) będą miały negatywny wpływ na sprzedaż. Po Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (główne miejsca docelowe eksportu z UE) Białoruś i Ukraina znajdują się w pierwszej piątce miejsc docelowych dla produkcji unijnej.

Importowane z krajów trzecich brzoskwinie i nektarynki również podążą trendem wzrostowym i oczekuje się, że w 2022 roku dostawy wzrosną o 11 procent do poziomu 47 000 ton.

Czytaj też: Brzoskwinia Harnaś – kanadyjska odmiana popularna w Polsce

polskiesadownictwo.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023