Talk icon

Informacje

19-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – obecna sytuacja epidemiczna w Polsce i na świecie!

ASF

Afrykański pomór świń (ASF) rozprzestrzenia się na całym świecie. W Polsce odnotowano już ponad 1500 przypadków wirusa. Nowe przypadki są zgłaszane prawie codziennie. Obecnie wirus uderzył w stado świń domowych zaledwie 35 kilometrów od granicy z Niemcami.

ASF – najnowszy przypadek u świń wykryty nieopodal granicy z Niemcami

Meklemburgia-Pomorze Przednie niepokoi się narastającą epidemią afrykańskiego pomoru świń (ASF). W Polsce zawsze pojawiają się nowe ogniska u dzików i mniejszych populacji świń domowych w pobliżu granicy z Niemcami.

Kolejny dowód został zgłoszony zaledwie około 35 kilometrów w linii prostej od granicy państwowej z Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Główny Lekarz Weterynarii od początku tygodnia potwierdził sześć nowych ognisk w gospodarstwach. Oznacza to, że od początku roku u świń domowych wystąpiło 20 przypadków. Ostatnie przypadki miały miejsce na Dolnym Śląsku, Warmii i Mazurach oraz w Wielkopolsce.

W pierwszej połowie roku w Polsce było stosunkowo spokojnie, jeśli chodzi o afrykański pomór świń. Obecnie trwają doniesienia o nowych ogniskach choroby zwierząt w stadach zwierząt domowych.

Kilka ognisk ASF miało miejsce w województwach łódzkim, wielkopolskim i lubelskim w centrum kraju.

Czytaj też: Hodowla trzody chlewnej – dlaczego produkcja spada w USA?

ASF powoduje olbrzymie straty wśród świń w Indiach

Około 100 000 padniętych świń w północno-wschodnichASF 0252 indyjskich stanach Assam i Mizoram oraz na pobliskim spornym terytorium Arunachal Pradesh przypisano ASF.

Świnie są obecnie nielegalnie kupowane w dwóch miastach w Assam. Są one przeznaczone do pobliskiej Meghalaya, gdzie zapasy wieprzowiny i wieprzowiny zostały mocno dotknięte przez wirusa. Urzędnicy państwowi obawiają się, że handel ten może wywołać dalsze epidemie.

Ostatnie straty były najwyższe w Mizoram, który znajduje się również w północno-wschodnich Indiach. Odkąd wirus po raz pierwszy dotarł do stanu w marcu, ponad 10 600 świń zostało tam zabitych w wyniku choroby. Wirus został wykryty we wszystkich 11 dzielnicach Mizoram. Tylko tutaj straty finansowe oszacowano na 15,7 miliona dolarów.

W Assam ASF spowodował jeszcze większą śmiertelność świń, szacowaną przez Ministerstwo Weterynarii na prawie 39 000 świń . Choroba została po raz pierwszy wykryta w tym stanie w lutym 2020 r.

Według Down to Earth, świnie stanowią główne źródło dochodów gospodarstw domowych i stanowią istotną część życia i kultury północno-wschodnich Indii. Zgłoszona została obecność wirusa w czerwcu w indyjskich stanach Manipur, Meghalaya, Mizoram i Nagaland.

agrarheute.com/fot.Flickr/Pixabay

swiatrolnika.info 2023