Talk icon

Informacje

28-10-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

PILNE! Świętokrzyskie odgrodzi się od Mazowsza 40-kilometrowym płotem z powodu ASF

ASF

Świętokrzyskie odgrodzi się od Mazowsza kilkudziesięciokilometrowym płotem. Ma on zabezpieczyć region przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ogrodzenie ma być gotowe do końca listopada. Lasy Państwowe przygotowują się już do budowy płotu. Leśnicy nie wykluczają, że budowa może się nieznacznie przedłużyć.

ASF i budowa wielkiego płotu!

Zarządzenie w sprawie budowy ogrodzenia, na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii, wydał wojewoda świętokrzyski. Około 40-kilometrowy płot ma powstać w Puszczy Iłżeckiej, między lasami na północ od Starachowic aż do Bałtowa.

"Wnieśliśmy o budowę ogrodzenia, ponieważ kompleks Puszczy Iłżeckiej jest dla nas największym zagrożeniem. Po stronie województwa mazowieckiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy, były już przypadki ASF zarówno u dzików, jak i ogniska u świń" – przekazał PAP zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Mariusz Gwardjan.asf nowe ogniska 345

Kiedy powstanie płot mający chronić przed ASF?

Zaznaczył, że Lasy Państwowe przygotowują się już do budowy płotu. Zgodnie z zarządzeniem wojewody ogrodzenie ma być gotowe do 30 listopada. Jednak leśnicy nie wykluczają, że budowa może się nieznacznie przedłużyć.

Bedzie to ogrodzenie typu leśnego – wykonane z ocynkowanej siatki przymocowane do drewnianych palików, o wysokości dwóch metrów. W planach jest także budowa około 40 bram na drogach leśnych. Według szacunków koszt inwestycji nie powinien przekroczyć miliona złotych.

"Największym wyzwaniem jest to, że w pewnej części granica województw przebiega w kompleksie lasów prywatnych. Mam nadzieje, że uda nam się znaleźć porozumienie z właścicielami. Ochrona przed rozprzestrzenianiem się ASF jest dla nas priorytetem" – dodał.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, na razie nie powstanie ogrodzenia od strony województwa lubelskiego i podkarpackiego. "Myśleliśmy, że ogrodzenie będzie mogło powstać m.in. wzdłuż drogi krajowej 79. Koncepcja, którą rozważaliśmy, zakładała budowę ogrodzenia przez zarządców dróg, jednak jednym z problemów były koszty" - dodał. Wstępnie budowę około 100-kilometrowego ogrodzenia szacowano na około 5 milionów złotych.

Czytaj także: Siew owsa, czyli najwcześniejszego zboża jarego

Świętokrzyskie na razie wolne od ASF

Zaznaczył, że jak dotąd w regionie nie wykryto przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików, mimo że w sąsiednim województwie lubelskim pierwszy taki przypadek odnotowano w 2016 roku. Mimo braku ognisk ASF, woj. świętokrzyskie prowadzi cały czas badania kontrolne w obszarach ochronnych na wschodzie i północy regionu. Wszystkie odstrzelone lub padłe tam dziki podlegają obowiązkowemu badaniu na ASF.

Na tych terenach w ciągu dwóch ostatnich lat odstrzelono ponad 6 tys. dzików, a łącznie z padłymi zwierzętami i takimi, które zginęły w wypadkach, przebadano blisko 7 tys. sztuk. Żaden dzik nie był chory na ASF.

PAP/jac/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023