Talk icon

Informacje

11-11-2022

Autor: Świat Rolnika

ARiMR wypłaca zaliczki dopłat bezpośrednich. Do rolników trafiło 10 mld zł

zaliczki dopłat bezpośrednich

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przekazała rolnikom zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości już 10,3 mld zł.

W tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie ubiega się 1,265 mln rolników. Agencja zaznaczyła, że polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych z PROW – 85 proc. należnych dopłat.

Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich już na kontach rolników

Do 8 listopada 2022 r. w ramach zaliczek 1,07 mln beneficjentów otrzymało płatności bezpośrednie na prawie 8,8 mld zł, natomiast w ramach płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 na konta prawie 727 tys. gospodarzy przelano ponad 1,51 mld zł.

ARiMR przekazuje zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2022 r. od 17 października. Ich realizacja potrwa do końca listopada, natomiast 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot płatności za 2022 r. Pula środków na ten cel to ok. 16,96 mld zł.

Agencja zaznaczyła, że polscy rolnicy od 2019 r. otrzymują zaliczki na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą one 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych z PROW – 85 proc. należnych dopłat.

zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich

Środki przekazywane na konta rolników

Dodano, że zaliczki wypłacane są na poczet wszystkich dopłat bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego, po kontrolach administracyjnych i kontrolach na miejscu (wymóg zakończenia kontroli wynika z przepisów UE).

Środki przekazywane są wyłącznie na konta wskazane przez rolników we wnioskach o wpis do ewidencji producentów. Bardzo ważne jest zatem, by numery rachunków były aktualne. Jeżeli numer rachunku będzie nieaktywny, pieniądze wrócą do Agencji.

Czytaj też: ARiMR: W naborach z KPO wpłynęło już blisko 1,2 tys. wniosków

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023