O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-09-2022

Autor: Karol Pepliński

ARiMR: Wnioski o dotacje dla KGW tylko do końca września

ARiMR

ARiMR poinformowała, że tylko do 30 września 2022 r. koła gospodyń wiejskich (KGW) mają czas na ubieganie się o dofinansowanie.

Środki można uzyskać na realizację zadań związanych z działalnością statutową. Dotychczas wnioski o przyznanie pomocy złożyło ponad 10,8 tys. kół na kwotę blisko 60 mln zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewniła, że rozpatruje dokumenty na bieżąco i wypłaca wsparcie.

ARiMR o dotacjach dla KGW

Po raz kolejny o wsparcie w biurach powiatowych ARiMR mogą ubiegać się koła wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję. Obecnie jest w nim zarejestrowanych 11 670 takich organizacji – najwięcej w Wielkopolsce oraz na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Właśnie w tych regionach, jak wynika ze statystyk dotyczących trwającego naboru, pomoc cieszy się największym zainteresowaniem – zaznaczono w komunikacie.

Dodano, że ważne jest, żeby przed wypełnieniem wniosku o przyznanie dofinansowania upewnić się, czy liczba członków koła zgadza się z danymi wpisanymi do rejestru. Jeżeli jest inaczej, należy zaktualizować te informacje w placówce Agencji, ponieważ wysokość dofinansowania zależy od liczby członków koła.

Zgodnie z wyjaśnieniami ARiMR koło liczące do 30 członków otrzyma 5 tys. zł; dla 31-75 członków dotacja wynosi 6 tys. zł, na 7 tys. mogą liczyć KGW, gdy należy do niego ponad 75 członków. Koła muszą wykorzystać otrzymaną pomoc do 31 grudnia 2022 r. oraz rozliczyć – przez złożenie sprawozdania – do 31 stycznia 2023 r.

,,Koła mogą przeznaczyć otrzymane fundusze na aktywność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną oraz działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich. Dofinasowanie można również wydać na rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz inicjatywy na rzecz poprawy warunków ich życia i pracy na wsi, wykorzystać na przedsięwzięcia nastawione na rozwój kultury ludowej lub upowszechniające współdziałanie i racjonalne metody gospodarowania” – przypomina Agencja.

ARiMR

Czytaj też: Morawiecki: Jeśli ceny nawozów nie spadną, powtórzymy program dopłat

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023