Talk icon

Informacje

20-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ardanowski: Ukraińskie zboże na polskim rynku oznacza katastrofę

Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski udzielił wywiady dla Radia Maryja, w którym stwierdził, że pozostanie ukraińskiego zboża na polskim rynku oznacza katastrofę.

Zdaniem byłego Ministra Rolnictwa Polska jest alternatywą dla bezpiecznego przechowywania zboża i eksportowania go do innych krajów. Jednakże, przestrzegł przed sytuacją, gdzie ukraińskie zboże trafiłoby na polski rynek. „Będzie to katastrofa dla polskiego rolnictwa. Już w tej chwili spadają ceny zbóż płacone polskim rolnikom” – powiedział Ardanowski.

Eksport zboża z Ukrainy praktycznie niemożliwy

Warto przypomnieć, że od ponad 100 dni trwa wojna na Ukrainie. Z powodu działań rosyjskiego okupanta wstrzymano eksport zboża. Rosjanie robią wszystko by uniemożliwić sprzedaż plonów. Utrudniana jest także praca rolników.  Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że świat musi znaleźć sposób na wywiezienie zboża z Ukrainy, ponieważ jest to działanie oddalające wizję głodu w części krajów Afryki. Jednakże, propaguje działania realne.

„Musimy jednak patrzeć realnie. Możliwość wywiezienia zbożna z Ukrainy transportem kolejowy, kołowym jest bardzo ograniczona. Może państwa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego powinny odblokować port w Odessie i stworzyć ochronę dla statków, które dostarczałyby zboże do krajów potrzebujących? Na razie się na to nie zanosi. Szukane są alternatywne możliwości” – poinformował.

„Prezydent USA Joe Biden zaproponował, by przy szerokim torze, który z Ukrainy wchodzi do Huty Katowice, wybudować silosy do przechowywania zboża z Ukrainy. Mówimy o tymczasowych silosach. Nie wiemy, jaka jest to technologia, ale zboże wymaga odpowiednich warunków do przechowywania. Dużym problemem jest magazynowanie zboża w taki sposób, aby Rosjanie nie byli w stanie go ukraść lub zniszczyć. Polska i inne kraje sąsiadujące z Ukrainą wydają się być alternatywą do bezpiecznego składowania i sukcesywnego wysyłania w świat” – dodał.

Ardanowski negatywnie o ukraińskim zbożu

Jan Krzysztof Ardanowski przestrzegł przed próbami wprowadzenia na polski rynek ukraińskiego zboża. Jego zdaniem muszą być gwarancje ze strony polskiego rządu, że wwiezie zboża od naszego wschodniego sąsiada będzie pod ścisłą kontrolą i nadzorem. Ewentualne sprzedaż ukraińskim plonów może skończyć się dla polskiego rolnictwa katastrofą.

„Widzimy potrzeby żywnościowe świata. Kolejne kraje się zgłaszają. Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Egipcie zgłaszano problem niedostatku zboża. Władze polskie niewiele mogą w tej materii zrobić. Jeżeli Amerykanie chcieliby pomóc w budowie silosów zbożowych, to takie działania trzeba podejmować. Chociaż na tegoroczne żniwa nie ma co liczyć. Nie może być jednak takiej sytuacji, że polska infrastruktura przechowalnicza zostanie wykorzystana do gromadzenia zboża ukraińskiego, a polscy rolnicy nie będą mieli miejsca na składowanie swojego zboża, a w tym roku plony zapowiadają się przyzwoicie” – powiedział przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Czytaj również: Ardanowski: Krajowa Grupa Spożywcza ma stabilizować rynki rolne

Źródło: Radio Maryja/fot.facebook.com/jankrzysztof.ardanowski.1

swiatrolnika.info 2023