Talk icon

Informacje

24-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Anna Moskwa: Polska i USA wzmacniają swoje bezpieczeństwo energetyczne

Anna Moskwa

Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach wzmocniły współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – poinformowała Anna Moskwa.

Minister klimatu i środowiska na konferencji związanej z podpisaniem umowy PEJ z Westinghouse podkreśliła, że pozwoli ona czuć się nam bezpiecznie w kolejnych latach.

Anna Moskwa: Podpisana umowa zwiększy bezpieczeństwo energetyczne

W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podpisano Bridge Contract pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse).

"Dzisiaj myśląc o roku 2030, 2031, 2032 i wszystkich latach po nich następujących podjęliśmy decyzje o wdrożeniu i doprowadzeniu do końca i do sukcesu, kluczowego projektu dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jakim jest projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce" - powiedziała minister Anna Moskwa przed podpisaniem umowy.

Jak podkreśliła, projekt jest budowany "ze stabilnym, doświadczonym, bezpiecznym partnerem". "Projekt, który wpisuje się we współpracę polsko-amerykańską" – wskazała.

"Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach zdecydowanie wzmocniły swoją współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Nie byłoby terminala LNG bez deklaracji strategicznej współpracy ze strony amerykańskiej, bez stabilnych, bezpiecznych dostaw" – dodała.

Anna Moskwa

Jak mówiła minister Anna Moskwa, w roku 2022, kiedy Europa przeżywała kryzys energetyczny, "w Polsce nie martwiliśmy się o bezpieczeństwo dostaw; to o co musieliśmy zadbać, to o godne ceny dla wszystkich odbiorców".

"Wierzę, że dzisiejsza decyzja i dzisiejsza umowa pozwoli nam się czuć bezpiecznie w tych kolejnych latach, gdzie jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski" – oświadczyła.

Zobacz także: Elektrownia jądrowa w Polsce. Anna Moskwa: Polska nie cofnie się przed atomem

PAP/fot.gov

swiatrolnika.info 2023