O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Anna Moskwa: Planujemy zablokować podwyżki na prąd

Anna Moskwa

Pracujemy nad innym rodzajem przyznawania taryf dla odbiorców indywidualnych, aby móc zablokować podwyżki na prąd – przekazała minister Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu i środowiska zapewniła, że z nowymi rozwiązaniami w tej sprawie, resort zdąży przed grudniowym procesem taryfowym. Poinformowała ponadto, że ministerstwo pracuje także nad "poziomem zamrożenia taryfy gazowej dla tzw. kuchenkowiczów" po nowym roku. Zapewniła, że rozwiązanie w tej sprawie miałoby być wdrożone jeszcze w tym roku.

Anna Moskwa: Pracujemy nad zablokowaniem podwyżki

Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas swojej wizyty w Opocznie odnosząc się do cen prądu, przypomniała, że gospodarstwa domowe rozliczane są na podstawie taryfy "G". 

“Pracujemy nad takim innym rodzajem przyznawania taryf, żeby móc zablokować podwyżki na prąd” – powiedziała Anna Moskwa.

Minister zapewniła, że z nowymi rozwiązaniami w tej sprawie, resort zdąży przed grudniowym procesem taryfowym. 

"Na pewno z tym rozwiązaniem zdążymy tak, żeby od stycznia, przy tych nowych taryfach, mogło skutecznie zadziałać i tym samym będziemy mieli objętych wszystkich indywidualnych i wrażliwych odbiorców" – dodała.

Anna Moskwa poinformowała ponadto, że ministerstwo pracuje także nad "poziomem zamrożenia taryfy gazowej dla tzw. kuchenkowiczów" po nowym roku. Zapewniła, że rozwiązanie w tej sprawie miałoby być wdrożone jeszcze w tym roku.

Anna Moskwa

Polska liczy na poluzowanie zasad pomocy publicznej

Odnosząc się do cen energii dla przedsiębiorców, szefowa MKiŚ przyznała, iż w tej kwestii "mamy bardzo związane ręce", co jest związane z przyznawaniem pomocy publicznej. 

"Apelowaliśmy w piątek na radzie unijnej o wprowadzenie jakiegoś mechanizmu na poziomie unijnym tak, żeby szczególnie mali i średni przedsiębiorcy mogli mieć też na jakimś poziomie zablokowaną taryfę. Wstępne prace się w piątek rozpoczęły" – przekazała Anna Moskwa.

Dodała, że Polska w tej sprawie liczy na poluzowanie zasad przyznawania pomocy publicznej, ich poszerzenie. 

"Tak, żeby nie było restrykcyjnych zasad i stworzenie funduszu, który mógłby nam pomóc te środki skutecznie przekazać. Jesteśmy w stanie szybko napisać ustawę i środki przekazać – z tym kłopotu nie mammy. Potrzeba jest, tylko żebyśmy działali w jasnych ramach prawnych na poziomie KE" – powiedziała minister.

Anna Moskwa, mówiąc o problemach firm energochłonnych, przekazała, że w tej sprawie rozwiązania przygotowywane są przez resort rozwoju i technologii. Poinformowała, że miałby powstać fundusz rekompensat dla takich przedsiębiorstw.

Czytaj też: Anna Moskwa zapowiada: Polska zaproponuje blokadę ETS

PAP/fot.Twitter/Pxhere

swiatrolnika.info 2023