Talk icon

Informacje

18-03-2022

Autor: Emilia Gromczak

Anna Moskwa: Należy przyspieszyć budowę elektrowni atomowej w Polsce

Anna Moskwa

Anna Moskwa w Poranku Rozgłosi Katolickich "Siódma9" powiedziała, że powinniśmy przyspieszyć budowę elektrownii atomowej w Polsce.

Na pytanie, czy budowa elektrowni atomowej nie jest ryzykiem w sytuacji agresji rosyjskiej na Ukrainę, minister Moskwa odpowiedziała, że każdy atak Rosji na infrastrukturę gazową, ciepłowniczą i atomową może być potencjalnie niebezpieczny, ale to skrajna sytuacja. Wskazała, że powinniśmy przyspieszyć budowę elektrownii atomowej w Polsce.

Anna Moskwa o budowie elektrowni atomowej w Polsce

"W związku z wojną w Ukrainie powinniśmy przyśpieszyć budowę elektrowni atomowej w Polsce"  powiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Poranku Rozgłosi Katolickich "Siódma9".

Na pytanie, czy budowa elektrowni atomowej nie jest ryzykiem w sytuacji agresji rosyjskiej na Ukrainę, minister Moskwa odpowiedziała, że każdy atak Rosji na infrastrukturę gazową, ciepłowniczą i atomową może być potencjalnie niebezpieczny, ale to skrajna sytuacja.

"Oczywiście w interesie Federacji Rosyjskiej jest, żebyśmy przestraszyli się energii atomowej i pobiegli po nowy kontrakt jamalski, ale to się nie stanie"  zaznaczyła.

Anna Moskwa elektrownia atomowa

Polska planuje budować reaktory typu PWR

Anna Moskwa pytana, czy wojna w Ukrainie nie opóźni budowy elektrowni atomowej w Polsce, Anna Moskwa powiedziała, że "zdecydowanie powinniśmy ten projekt przyśpieszyć".

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

W grudniu 2021 r. PKN Orlen i Synthos Green Energy – spółka córka koncernu Synthos – spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi Nuclear Energy, podpisały umowę inwestycyjną, mającą na celu powołanie podmiotu celowego joint venture do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych. Zgodnie z umową PKN Orlen i Synthos Green Energy będą miały po 50 proc. udziałów w spółce i tyle samo głosów na Zgromadzeniu Wspólników, co oznacza wspólną i równoprawną kontrolę nad przedsięwzięciem.

Sprawdź również: Minister klimatu uspokaja w związku z Zaporoską Elektrownią Atomową

fot.gov.pl/pixabay.com

swiatrolnika.info 2023