Talk icon

Informacje

14-10-2022

Autor: Świat Rolnika

Aktywiści oblali zupą pomidorową słynne ”Słoneczniki” Van Gogha!

Aktywiści Słoneczniki

Aktywiści ekologiczni z grupy Just Stop Oil oblali zupą pomidorową słynne arcydzieło Van Gogha "Słoneczniki" w National Gallery.

Dwie kobiety weszły do pokoju w galerii na Trafalgar Square około 11 rano i wylały zawartość dwóch puszek zupy pomidorowej Heinz na słynny obraz z 1888 roku, którego wartość szacuje się na 72,5 miliona funtów (404 mln zł).

Aktywiści oblali ”Słoneczniki” Van Gogha

Na nagraniu widać, jak dwie kobiety w koszulkach Just Stop Oil wylały zupę pomidorową na słynne arcydzieło Van Gogha "Słoneczniki". Następnie aktywiści ekologiczni przykleili się do ściany pod obrazem. Jedna z aktywistek na rzecz zmian klimatycznych, 21-letnia Phoebe Plummer, wykrzyknęła:

„Co jest warte więcej? Sztuka czy życie?”

Nie próbując oceniać, ile warte jest to jakże barwne życie pseudoekologów, warto przypomnieć, że sam obraz wart jest około 72,5 miliona funtów, czyli ponad 404 mln zł.

aktywiści słoneczniki

To 14. dzień demonstracji powiązanych z grupą, która chce, aby rząd wstrzymał wszystkie nowe koncesje na ropę i gaz. Aktywiści ugrupowania w ciągu ostatnich kilku dni blokowali drogi wokół parlamentu i innych miejsc w Londynie, jak zwykle utrudniając życie zwykłym Brytyjczykom. W ostatnią niedzielę policja aresztowała ponad 100 aktywistów.

 „Czy bardziej interesuje cię ochrona obrazu? Czy ochrona naszej planety i ludzi? Kryzys kosztów życia jest częścią kryzysu związanego z kosztami ropy. Paliwo jest nieosiągalne dla milionów rodzin. Nie stać ich nawet na podgrzanie puszki zupy" – dodała aktywistka, wymachując puszką.

Goście zostali szybko wyprowadzeni przez ochronę, która następnie zamknęła drzwi do pokoju 43 galerii, gdzie wisi obraz. Policja aresztowała dwie aktywistki za uszkodzenie mienia. Na szczęście obraz był zabezpieczony szybą ochronną.

Czytaj też: Aktywiści klimatyczni uszkodzili ramy obrazu Rubensa w Monachium

news.sky.com/fot.Just Stop Oil

swiatrolnika.info 2023