Talk icon

Informacje

03-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Aktywiści aresztowani po zakłóceniu platynowego jubileuszu królowej

Aktywiści

Aktywiści Animal Rebellion zostali aresztowani po zakłóceniu platynowego jubileuszu królowej Elżbiety II – próbowali oni przeskoczyć policyjne barierki.

Działacze na rzecz praw zwierząt powiązani z Extinction Rebellion zostali aresztowani po tym, jak zakłócili rozpoczęcie obchodów platynowego jubileuszu, szturmując centrum handlowe podczas kolorowej parady. Scotland Yard powiedział, że funkcjonariusze dokonali kilku aresztowań po tym, jak protestujący przeskoczyli bariery otaczające centrum handlowe i skonfrontowali maszerującą Gwardię Grenadierów z ulotkami domagającymi się zakończenia polowań na ziemiach królewskich.

Incydent w Londynie

Aktywiści Animal Rebellion powiedzieli, że 25 z jego zwolenników zakłóciło paradę z powodu „bezczynności korony w związku z kryzysem klimatycznym i nieustannego wsparcia dla mięsa, rybołówstwa i nabiału”.

W tweecie pokazującym protest Animal Rebellion powiedzieli: „Pro-zwierzęcy aktywiści zakłócają obchody platynowego jubileuszu królowej, domagając się odzyskania Royal Land. Tego lata podejmujemy większe niż kiedykolwiek wcześniej działania przeciwko branży mleczarskiej i potrzebujemy was!”

Grupa protestujących została wyciągnięta przez policję ze ścieżki wojskowej orkiestry, która maszerowała około 10:10. Nagranie wideo z incydentu pokazało co najmniej ośmiu protestujących przeskakujących barierki do centrum handlowego. Co najmniej dwóch demonstrantów siedziało na asfalcie, gdy krążyła wokół nich orkiestra wojskowa.

Filmy i fotografie ukazywały również aktywistów przygwożdżonych do ziemi przez policję bardzo blisko maszerujących strażników biorących udział w kolorowej paradzie.

Metropolitalna policja powiedziała, że aresztowania były związane z porządkiem publicznym, za niedrożność autostrady. Policja stwierdziła: „Dziękuję tłumowi, który okazał wsparcie, klaszcząc naszych funkcjonariuszy, którzy wrócili na swoje stanowisko po szybkim rozwiązaniu incydentu”.

Aktywiści

Aktywiści zakłócają porządek

W zeszłym roku Animal Rebellion zniszczyli czerwoną farbą fontannę przed Pałacem Buckingham, oskarżając królową o „krew na rękach”. Aktywiści prowadzą kampanię przeciwko wykorzystywaniu ziem korony do polowań i hodowli zwierząt, a także usiłowań królowej, aby wyłączyć jej ziemię z inicjatywy ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Beau King Houston, jeden z tych, którzy podejmują działania, powiedział: „Rodzina królewska miała dziesięciolecia, aby wytyczać drogę do sprawiedliwego przejścia do rolnictwa opartego na roślinach i nie udało się tego. Ta zmiana jest zdrowa i prosta, wszyscy wygrywamy”.

Robert Gordon, rzecznik grupy, powiedział: „Te uroczystości jubileuszowe mają kosztować podatników dziesiątki, jeśli nie setki, milionów funtów. Podczas gdy my zmagamy się z kosztami kryzysu, rodziny w całym kraju są coraz bardziej uzależnione od banków żywności”.

Policja i parki królewskie wezwały ludzi do unikania obszaru wokół Pałacu Buckingham, ponieważ przestrzeń widokowa jest pełna. Konto parków królewskich na Twitterze napisało: „Tłumy gromadziły się w St James's Park w celu Trooping the Color, a publiczne miejsca do oglądania są teraz pełne. Proszę nie kieruj się do St James's Park, ale ciesz się obchodami jubileuszu gdzie indziej”.

Relacja z wydarzeń policji metropolitalnej na Twitterze: „Powierzchnie widokowe w centrum Londynu na obchody platynowego jubileuszu królowej są teraz pełne. Aby uniknąć rozczarowania brakiem możliwości wejścia na obszary widokowe, unikaj tego obszaru.

Czytaj również: Atak na Mona Lisę pokazuje, jak aktywiści klimatyczni niszczą własny ruch

The Guardian /fot. twitter.com/RebelsAnimal

swiatrolnika.info 2022