Dobrostan to dążenie do zapewnienia odpowiednich warunków bytowych zwierząt w hodowli. W przypadku zwierząt futerkowych, wszelkie działania w zakresie zapewnienia odpowiednich warunków bytowych, zostały zapisane w Rekomendacji Rady Europy, Komisji Stałej Europejskiej Konwencji o Ochronie Zwierząt Hodowlanych. O znaczenie dobrostanu portal ŚwiatRolnika.info spytał dr. Andrzeja Zonia.
Andrzej Zoń: Przede wszystkim dobrostan w hodowli zwierząt wpływa na rozwój zwierząt, jakość okrywy włosowej, wzrost zwierząt. Jeżeli zachowany jest odpowiedni dobrostan, to hodowcy mogą spodziewać się lepszych wyników w rozrodzie zwierząt i lepszej jakości skór.
Andrzej Zoń: Na dobrostan zwierząt składa się wiele czynników. Żeby spełnić jednak warunki dobrostanu, musi być odpowiedniej wielkości klatka, muszą być zapewnione odpowiednie warunki higieniczne, regularne usuwanie resztek kału z klatki. Bardzo ważna jest również karma, która musi być odpowiedni zbilansowana, żeby zapewnić rozród, wzrost i dojrzewanie. W poszczególnych okresach hodowli karma się zmienia. Oczywiście bardzo ważny jest stan sanitarny karmy, która jest pozyskiwana ze sprawdzonego źródła.
Niezwykle istotna jest cała profilaktyka weterynaryjna. Muszą być zapewnione szczepienia profilaktyczne dla tych zwierząt. Sama opieka i podejście do zwierząt ma ogromne znaczenie.
Są ludzie, którzy nie nadają się do opieki nad zwierzętami. Młode norki po urodzeniu ważą 9 gramów i dlatego gniazda muszą być odpowiednio zrobione. Młode trzeba regularnie doglądać. Na wielu fermach zajmują się tym kobiety. Mają one podejście matczyne, dlatego idealnie sprawdzają się w tej roli.
Andrzej Zoń: Ktoś znormalizował te klatki i określił wysokość i oraz powierzchnię na jedną sztukę. Dawniej były one mniejsze od tych, które są stosowane teraz. Gdybyśmy podchodzili do tego, jak aktywiści, to spytam, dlaczego zwierząt w zoo nikt się nie czepia. Dlaczego rodziny trzy lub czteroosobowe mieszkają w kawalerkach? To nikomu nie przeszkadza.
Gdy zachowany jest odpowiedni dobrostan to mamy prawidłowy rozwój zwierząt.