PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Wsparcie sektora wieprzowiny możliwe? Jest wniosek do KE

Wsparcie sektora wieprzowiny możliwe? Jest wniosek do KE

Autor: Monika Faber 2021-01-27 15:28:35
Wsparcie sektora wieprzowiny

Polska wraz z kilkunastoma krajami Unii europejskiej wystąpiła z wnioskiem do Komisji Europejskiej o unijne wsparcie sektora wieprzowiny – poinformowało we wtorek polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski nie wykluczył także podjęcia działań interwencyjnych.

Będzie wsparcie sektora wieprzowiny?

"Na rynku wieprzowiny mamy do czynienia z bardzo trudną i pogarszającą się sytuacją. Polska wielokrotnie zwracała KE na to uwagę. ASF, COVID-19, a obecnie dodatkowo sezonowy spadek cen, wpływają bardzo negatywnie na sytuację unijnych producentów świń i perspektywy dla tego sektora" – powiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik podczas nieformalnej wideokonferencji ministrów rolnictwa krajów UE, cytowany w komunikacie resortu.

Dodał, że w Polsce w styczniu br., w porównaniu do stycznia 2020 r., cena wieprzowiny była o prawie 42 proc. niższa.asf nowe ogniska 34

"To doskonale obrazuje skalę problemu, z jakim mamy do czynienia. Dlatego Polska, jak i wiele innych państw członkowskich UE, ponownie wnioskuje o wsparcie dla sektora wieprzowiny" – powiedział wiceminister.

Czytaj także: Hodowcy norek z Danii otrzymają gigantyczne odszkodowania! To niemal 11,5 mld złotych!

Wsparcie dla sektora wieprzowiny, ale jakie?

Uczestniczący w konferencji komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że Komisja nie wyklucza działań interwencyjnych w sektorze wieprzowiny. Jednocześnie przyznał, że trudno będzie przygotować rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim hodowcom.

Wojciechowski m.in. wskazał, że sytuacja w poszczególnych krajach jest bardzo różna. "Trudno jest przygotować jedno kompleksowe rozwiązanie, które pomogłoby wszystkim, ale cały czas bacznie przyglądamy się sytuacji i nie wykluczamy możliwości wykorzystania instrumentów rynkowych" – powiedział.

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Michał Rybka

USDA: Unijny eksport wieprzowiny będzie największym na świecie






Autor: Świat Rolnika

POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF






Autor: Świat Rolnika

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń






BULT SMOGOWICZE