PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Wirus Reston według naukowców ma potencjał zoonotyczny

Wirus Reston według naukowców ma potencjał zoonotyczny

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-26 19:00:00
Wirus Reston

Wirus Reston należy uznać za patogen zwierząt gospodarskich o potencjale zoonotycznym. Taki był wynik amerykańskiego badania na świniach, które wykazało, że prosięta zakażone eksperymentalnie wirusem rozwinęły poważne problemy z płucami, a także wydalają wirusa dalej i może on się przenieść na człowieka.

Wirus Reston jest jednym z sześciu znanych szczepów Ebola

Wirus Reston jest jednym z 6 znanych wirusów z rodzaju Ebola . W przeciwieństwie do większości szczepów wirusa z rodzaju Ebola, wirus Reston do tej pory prowadził tylko do rzadkich bezobjawowych infekcji u ludzi. Do 2008 roku donoszono, że wirus powoduje chorobę kliniczną tylko u małp. W latach 2008 i 2009 odnotowano przypadki wirusa Reston u świń i ludzi na Filipinach, jednak nie ogłoszono zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa żywności, zjadliwości i potencjału chorobotwórczego.

Aby znaleźć odpowiedzi na potencjalne zagrożenie odzwierzęce wirusem Reston, amerykański zespół badawczy przeprowadził badanie patogeniczności u prosiąt, które zostało niedawno opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences . Zespół wykazał, że młode świnie rozwijają poważną chorobę układu oddechowego w wyniku infekcji wirusem Reston i wydalają wirusa z błon śluzowych dróg oddechowych.

Aby określić podatność na zakażenie, naukowcy zbadali jak wirus Reston oddziałuje na zarażone prosięta w wieku 3, 5 i 7 tygodni, które podzielono na 2 grupy. Połowa zwierząt została zarażona wirusem Reston przez połączenie drogi ustno-gardłowej i nosowej. Zespół użył szczepu Reston 08-A, szczepu wyizolowanego z filipińskiej świni w 2008 roku. Druga połowa została poddana próbie infekcji. Efekt infekcji analizowano 3 i 6 dni po infekcji.

Czytaj też: ASF – w Wielkiej Brytanii trwają obecnie testy planów awaryjnych

Wirus Reston według naukowców powinien zostać sklasyfikowany jako jedna z chorób odzwierzęcych

Ich badanie wykazało, że infekcja jamy ustnejWirus Reston 02 i gardła oraz nosa u prosiąt wirusem Reston powoduje ciężką chorobę układu oddechowego, przy czym większość zwierząt osiąga humanitarny punkt końcowy w ciągu tygodnia. U świń zakażonych wirusem Reston rozwinęła się poważna sinica (fioletowa skóra), przyspieszenie oddechu (szybki oddech) i ostre śródmiąższowe zapalenie płuc , z wydalaniem wirusa Reston z błon śluzowych jamy ustnej. Niewydolność oddechowa osiągnęła szczyt 6 do 7 dni po zakażeniu. Świnie zakażone pozornie nie wykazywały żadnych objawów chorobowych.

Na podstawie dowodów w swoich badaniach naukowcy doszli do wniosku, że wirus Reston należy uznać za patogen zwierząt gospodarskich o potencjalnym przenoszeniu odzwierzęcym wpływającym na zdrowie zwierząt i ludzi.

Zespół badawczy poradził:

Chociaż wydaje się, że nie ma bezpośredniego zagrożenia wprowadzeniem wirusa Reston do innych krajów, sytuacja wirusa Reston u świń na Filipinach i w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej powinna być ściśle monitorowana. Przepisy dotyczące importu/eksportu żywych świń i produktów wieprzowych powinny uwzględniać wirusa Reston jako potencjalną transgraniczną chorobę zwierząt.

pigprogress.net/fot.Twitter/Wikimedia


POLPIG: Gnojowica powinna być bardziej dostępna w obrocie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 07:00:00

Cirkowiroza świń – powszechnie występująca i klinicznie groźna choroba

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 01:00:00

Łupież różowy – niegroźna choroba występująca u świń

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 09:00:00

BULT SMOGOWICZE