PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Trzoda chlewna / Twarda Świnia padła! Ocalała z trzęsienia ziemi w Syczuanie z 2008 roku

Twarda Świnia padła! Ocalała z trzęsienia ziemi w Syczuanie z 2008 roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-06-21 08:28:58
Twarda Świnia

Tak zwana Twarda Świnia, która cieszyła się w Chinach olbrzymią popularnością, odkąd w 2008 roku uratowano ją spod gruzów po 36 dniach od tragicznego trzęsienia ziemi w Syczuanie, padła ze starości – poinformowała w czwartek chińska agencja prasowa Xinhua.

Twarda świnia padła

Zwierzę o imieniu Zhu Jianqiang („Twarda Świnia”) zdechło w środę wieczorem w prywatnym muzeum, gdzie było trzymane jako atrakcja dla zwiedzających. Miało 13 lat, co według Xinhua w przeliczeniu na wiek człowieka dałoby sędziwe 100 lat.hodowla swin na wlasny uzytek 2

12 maja 2008 prowincję Syczuan w południowo-zachodnich Chinach nawiedziło jedno z najtragiczniejszych trzęsień ziemi w historii. Zginęło lub zaginęło prawie 90 tys. osób, w tym tysiące dzieci, pogrzebanych pod gruzami walących się szkół. Miliony ludzi straciły dach nad głową.

36 dni po tej tragedii z rumowiska wydobyto żywą świnię, która stała się symbolem niezłomności i źródłem otuchy dla narodu w obliczu olbrzymiej tragedii.

Czytaj także: Brazylijski sektor hodowlany obawia się niedoboru zbóż

Twarda świnia była naprawdę twarda

Według Xinhua Twarda Świnia – jak ją potem nazwano – ważyła po uratowaniu 50 kilogramów, czyli zaledwie trzecią część tego, co przed kataklizmem. Była tak wychudzona, że ratownicy wzięli ją początkowo za kozę.

Trzęsienie ziemi paradoksalnie uratowało życie Zhu Jianqiang, którą hodowano na mięso i planowano ubić miesiąc później. Poruszeni jej ratunkiem mieszkańcy masowo apelowali jednak o pozostawienie jej przy życiu i w ten sposób trafiła do muzeum, gdzie – jak zapewnia Xinhua – mieszkała w wygodnej zagrodzie pod opieką specjalistów i weterynarzy.

PAP/fot. pixabay