O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny trzody chlewnej – chińskie władze starają się spowolnić spadki

Ceny trzody chlewnej

Ceny trzody chlewnej w Chinach notują ciągłe spadki ze względu na rosnące zapasy spowodowane wysokimi poziomami przez wiele miesięcy. Ale teraz oferta jest duża, więc kryzys dla hodowców trzody chlewnej jest coraz gorszy. Dramatyczna sytuacja w Chinach negatywnie oddziałuje na światowy rynek trzody chlewnej.

Ceny trzody chlewnej – chińskie Ministerstwo Rolnictwa obniża pogłowie macior w planie pięcioletnim

W obliczu gwałtownie spadających cen, chińskie Ministerstwo Rolnictwa oficjalnie obniżyło swój cel w zakresie pogłowia macior dla właśnie rozpoczętego planu pięcioletniego. Celem jest zapewnienie podaży, ale jednocześnie ustabilizowanie spadku ceny trzody chlewnej.

Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi planuje obecnie stado liczące 41 milionów sztuk na lata 2021-2025. Jednak zapas nie powinien być mniejszy niż 37 milionów sztuk

– przekazały chińskie władze.

Wcześniejsze plany zakładały od 40 do 43 milionów sztuk.

Ale ceny wieprzowiny w Chinach nadal spadały w ostatnich miesiącach i popchnęły drobnych hodowców trzody chlewnej – ale przede wszystkim dużych (notowanych) przemysłowych producentów trzody chlewnej w kraju – głęboko na czerwień.

Czytaj też: Cena żywca wieprzowego: coraz gorsza sytuacja producentów

Ceny trzody chlewnej notowane w ostatnich dwóch latach zachęcały do dużych inwestycji w przemysł wieprzowy

W każdym razie chińskie ceny wieprzowinyCeny trzody chlewnej 0213 spadły tak szybko, jak rosły wcześniej, co wywiera ogromną presję na duże firmy wieprzowe, z których niektóre są bardzo zadłużone. Indeks cen konsumpcyjnych, opublikowany w połowie września, pokazał, że ceny wieprzowiny spadły w sierpniu o 45 procent rok do roku.

Bardzo wysokie ceny trzody chlewnej w trakcie ostatnich dwóch lat skłoniły dużych przemysłowych producentów wieprzowiny do inwestowania i produkowania coraz większej ilości oraz do budowy ogromnych wieżowców i ferm. Zaciągnęli oni dodatkowe wiele pożyczek na sfinansowanie tych inwestycji

– podają analitycy.

Było też dużo dotacji państwowych i wsparcia z prowincji. Na przykład niektóre rządy prowincji płaciły dodatkowo 1500 juanów(prawie 200 euro) za każdą nową lochę hodowlaną.

Ten rozwój doprowadził obecnie do ogromnego przesytu podaży. Według danych chińskiego Ministerstwa Rolnictwa hurtowe ceny trzody chlewnej spadły do ​​około 20 juanów za kilogram (2,63 euro za kilogram). To poziom z początku 2019 roku.

W szczytowym momencie epidemii ASF na przełomie 2019 i 2020 roku ceny wieprzowiny wciąż wynosiły 50 juanów za kilogram (6,60 euro za kilogram).

Na rynku terminowym w Dalian ceny żywca wieprzowego na listopadowy kontrakt wynoszą obecnie tylko 12 200 juanów za tonę, czyli 1,60 euro za kilogram. Jest to najniższa wartość na rynku terminowym do tej pory i spadła o 35 procent od samego lipca.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023