O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Afrykański pomór świń powrócił do Wielkopolski po 8 miesiącach

Afrykański pomór świń

Po 8 miesiącach względnego spokoju w Wielkopolsce ponownie wykryto afrykański pomór świń. Tym razem przypadek wystąpienia ogniska AFS ujawniono na terenie gminy Chrzypsko Wielkie. Zagrożenie dotyczy dużego stada – około 3 tysiące sztuk świń. Potwierdzono również kilka przypadków ASF u dzików znajdowanych na pograniczu powiatów międzychodzkiego oraz szamotulskiego.

Afrykański pomór świń – posiedzenie sztabu kryzysowego w Wielkopolsce

Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, który odbył się w formie on-line pod przewodnictwem Pana Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego w dniu 28 maja br., poinformowano, że Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczął działania zmierzające do izolowania ogniska i ograniczenia możliwości wydostania się choroby poza wyznaczony obszar. W tym dniu rozpoczęła się także likwidacja całego stada. Równocześnie, w pobliskich lasach rozpoczęła się akcja poszukiwania dzików i padliny dzików, które mogą przenosić afrykański pomór świń.

Na dzień 29 maja br. zaplanowano włączenie do poszukiwań 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na tym spotkaniu poinformowano również, że Wielkopolska Izba Rolnicza zintensyfikowała szkolenia dla rolników w zakresie nowych zasad bioasekuracji ASF.

Czytaj też: ASF u dzika w powiecie kaliskim. Wirus wciąż groźny

Afrykański pomór świń – spotkanie z największymi wielkopolskimi hodowcami trzody chlewnej

W dniu 28 maja br. odbyło się posiedzenieAfrykanski pomor swin 025 Rady powiatowej w związku z wprowadzeniem w powiecie międzychodzkim rozporządzenia nr 4/2021 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Międzychodzie z dnia 24 maja 2021 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików. Rozporządzenie wprowadza strefę różową na terenie dwóch gmin, gminy Kwilcz i gminy Chrzypsko Wielkie oraz część gminy Sieraków. Zmiana strefy na różową wprowadza nowe zasady przemieszczania świń.

Na spotkanie przybyli najwięksi hodowcy trzody chlewnej aby przekazać swoje obawy związane z zaistniałą sytuacją i zagrożeniem, że afrykański pomór świń rozprzestrzeni się na dalsze tereny. Na razie teren gminy Międzychód i część gminy Sieraków obejmuje strefa niebieska. Wkrótce należy się spodziewać nałożenia przez Komisję Europejską obszaru objętego ograniczeniami III (dawniej strefa niebieska), co znacząco utrudni handel trzodą chlewną z tego obszaru. Ze względu na to ognisko oraz nowe przypadki ASF u dzików w tym rejonie oraz w powiecie kaliskim nie należy się spodziewać szybkiego znoszenia przez Komisję Europejską nałożonych wcześniej obszarów ograniczeń.

wir.org.pl/fot.Pixnio/Publicdomainpictures

swiatrolnika.info 2023