PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla /Pierwszy tygodniowy spadek ceny ropy od połowy grudnia 2021

Pierwszy tygodniowy spadek ceny ropy od połowy grudnia 2021

Autor: Mateusz Chrząszcz 2022-02-11 12:08:00
Ceny ropy

Ceny ropy na giełdach paliw zniżkują i będzie to dla tego surowca pierwszy od połowy grudnia tydzień ze spadkiem notowań - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 89,48 USD, niżej o 0,44 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na kwiecień jest wyceniana po 90,82 USD za baryłkę, niżej o 0,65 proc. Na rynkach jest coraz więcej optymizmu w związku z toczącymi się w Wiedniu rozmowami krajów Zachodu z Iranem w sprawie wznowienia długo oczekiwanego porozumienia nuklearnego.

Umowy nuklearne, a ropa naftowa

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, pomiędzy Teheranem a mocarstwami światowymi zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc. Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi opracowanie broni jądrowej.

We wtorek wznowiono w Wiedniu negocjacje, a zainteresowane kraje dążą do zawarcia porozumienia, w ramach którego Iran mógłby ponownie eksportować ropę na globalne rynki paliw jeszcze w tym roku. Na temat powrotu do umowy nuklearnej z 2015 r. w Wiedniu rozmawiają m.in. przedstawiciele Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin i Rosji, a USA pośrednio uczestniczą w tych negocjacjach. Spotkanie może wpłynąć na światowe ceny ropy.

Ceny ropy, a spotkanie gigantów

"Powrót do umowy uczyni Bliski Wschód bezpieczniejszym, inaczej nie prowadzilibyśmy tych negocjacji" – wskazała szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. Dodała, że rozmowy znajdują się w "krytycznym punkcie".

Jeśli w Wiedniu zostanie osiągnięte porozumienie to Teheran będzie w stanie zwiększyć eksport swojej ropy o ok. 1 mln baryłek dziennie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. "Sytuacja w Iranie będzie bacznie obserwowana przez rynek" – mówi Suvro Sarkar, analityk rynków energii w DBS Bank Ltd.

"Rynek ropy konsoliduje się i czeka w tej chwili na dalsze wiadomości – traderzy są w trybie +poczekamy-zobaczymy+" - dodaje. W tym tygodniu ropa WTI na NYMEX w N.Jorku staniała do tej pory o 2,8 proc.

Czytaj również: Ceny benzyny Pb 95 ze względu na popyt wzrosną o kolejne 5 groszy

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Wojciechowski: Bezpieczeństwo żywnościowe nie jest zagrożone


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Dopłaty do nawozów będą wypłacone w ciągu kilku tygodni


Autor: Świat Rolnika

Antybiotyki w hodowli zwierzęcej – obalamy mity


BULT SMOGOWICZE