PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Hodowla innych zwierząt / Pszczoły dobrze przezimowały, ale zaszkodzić im może ochłodzenie

Pszczoły dobrze przezimowały, ale zaszkodzić im może ochłodzenie

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-04-07 17:24:14
Pszczoły

Tegoroczną surową zimę pszczele rodziny z Warmii i Mazur przetrwały nadzwyczaj dobrze. Zagrożeniem dla pszczół jest jednak spore ochłodzenie, które odczuwa się już w świąteczny poniedziałek. Dlatego pszczelarze winni wspomagać pszczele rodziny dokarmiając je miodem. Pszczoły to jedne z najważniejszych owadów na świecie.

Pszczoły zimę przeszły spokojnie

Szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk powiedział PAP, że w wielu pasiekach przezimowały wszystkie pszczele rodziny. "W mojej pasiece przezimowało sto procent rodzin, podobna sytuacja jest w wielu innych pasiekach. Tam, gdzie wystąpiły ubytki, gdzie pszczoły nie przetrwały zimy, wystąpił problem warrozy" – powiedział PAP Józef Zysk.

Ciepłe i słoneczne dni, które były już w warmińsko-mazurskim sprawiły, że pszczoły mają już za sobą pierwsze wiosenne obloty, a w wielu ulach matki zaczęły znosić jaja. "Dlatego ochłodzenie może być sporym problemem" – powiedział Zysk i wyjaśniał, że pszczoły muszą utrzymywać w ulu stałą temperaturę 34 stopni Celsjusza. Podczas chłodu nie wylecą także po pokarm, a tego po zimie jest mało w ulach.pszczoly ogrod miododajny rosliny 3333

"Dlatego pszczelarze powinni teraz dokarmiać swoje pszczółki, najlepiej miodem albo ostatecznie ciastem miodowo-cukrowym. Pokarm ten powinno się kłaść bezpośrednio na ramki" – powiedział Zysk i dodał, że często się zdarza, że podczas wiosennych chłodów pszczele rodziny padają z głodu.

Czytaj także: Udział dzieci w polowaniach zakazany już od przeszło trzech lat…

Pszczoły potrzebują pomocy pszczelarzy

Szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy dodał, że owady potrzebują też wody, najlepiej ciepłej, którą można nieco posłodzić. "Pszczela rodzina potrzebuje nawet litra wody dziennie. Ta w strumieniach, czy stawach jest teraz zbyt zimna dla pszczół. Lepiej postawić im koło uli ciepłą wodę" - dodał Zysk.

Podkreślił, że pszczelarze powinni dokarmiać pszczoły do czasu, gdy zakwitną wierzby, gdy owady będą mogły pozyskiwać pyłek z kwiatów.

Najbliższe dni w warmińsko-mazurskim mają być chłodne, już w świąteczny poniedziałek temperatura na Mazurach spadła do 0 stopni Celsjusza, w późniejszych godzinach możliwe są opady śniegu.

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Świat Rolnika

Ile miodu z ula? Liczba kilogramów może Cię zaskoczyć


Autor: Emilia Gromczak

Olbrzym belgijski ma mocne kości oraz silne i rozstawione tylne łapy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Dyrektywa miodowa: Obowiązkowe etykietowanie i wysoka jakość miodu


BULT SMOGOWICZE